Սեպտեմբերի 19-ին, Նյու Յորքում ՄԱԿ ԳԱ 77-րդ նստաշրջանի շրջանակում, տեղի է ունեցել Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի, Կիպրոսի ԱԳ նախարար Իոաննիս Կասուլիդեսի և Հունաստանի ԱԳ նախարար Նիկոս Դենդիասի հանդիպումը։ Դրա արդյունքներով կողմերը մամուլի համար համատեղ հայտարարությամբ են հանդես եկել։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հարավային Կովկասին և Արևելյան Միջերկրականին վերաբերող անվտանգային հարցեր։
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի դեմ ադրբեջանական վերջին ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը։
Նախարար Դենդիասն անդրադարձել է Հունաստանի դեմ Թուրքիայի թշնամական հռետորաբանության ուժգնացմանը:
Նախարար Կասուլիդեսն իր գործընկերներին ներկայացրել է Արևելյան Միջերկրականում ստեղծված իրավիճակը և Կիպրոսի վերամիավորման գործընթացին վերաբերող վերջին զարգացումները:
Նախարարներ Կասուլիդեսը և Դենդիասն իրենց համերաշխությունն ու աջակցությունն են հայտնել հայ ժողովրդին։
ԱԳ նախարարները պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել ակտիվ շփումները եռակողմ ձևաչափի շրջանակներում` այն որակապես նոր մակարդակի հասցնելու և համագործակցության շրջանակն ընդլայնելու համար:

The Foreign Ministers of Armenia, Cyprus and Greece – Ararat Mirzoyan, Ioannis Kasoulides and Nikos Dendias – met on the sidelines of the 77th session of the UN General Assembly in New York on Monday, September 19.
During the meeting security issues related to the South Caucasus and the Eastern Mediterranean were discussed.
Mirzoyan presented the situation resulting from the recent Azerbaijani aggression against Armenia, Dendias weighed in on the escalation of the hostile rhetoric of Turkey against Greece, while Kasoulides briefed his counterparts on the situation in the Eastern Mediterranean and on the latest developments regarding the Cyprus reunification process.
According to a statement from the Armenian Foreign Ministry, Kasoulides and Dendias expressed their solidarity and support to the Armenian people. The foreign ministers expressed readiness to continue active contacts within the trilateral format in order to bring it to a qualitatively new level and expand the scope of cooperation.