ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը, Հանրային հեռուստաընկերության եթերում անդրադառնալով ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի արտահայտությանը Խանջյանի «Վարդանանք» կտավի ֆոնին, ասել է, որ Իրանի դեմ ուղղված կոնտեքստ չկար և չէր կարող լինել։
Նա ասել է, որ կտավի հետ կապված խնդիրը «օդից վերցրած թեմա է, որը նույնիսկ չարժե քննարկել»։
Նենսի Փելոսին Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում իր ելույթի ժամանակ, որը տեղի էր ունեցել Ավարայրի ճակատամարտը պատկերող Գրիգոր Խանջյանի «Վարդանանք» կտավի ֆոնին, մատնացույցն անելով կտավը, ասել է, որ այստեղ պատկերված է «պարսիկների դեմ քրիստոնյա հայերի պայքարից մի դրվագ»։ Այդ խոսքերը ոչ միանշանակ են ընդունվել՝ ոմանք համարում են, որ դրանք հակաիրանական ուղղվածություն ունեն։
Ռուբինյանը հավելել է նաև, որ որևէ հակաիրանական արտահայտություն չի բխում առաջին հերթին ՀՀ շահերից՝ նշելով, որ այս իրավիճակում Իրանն այն պետություններից է, որ միանշանակ դիրքորոշում է հայտնել ՀՀ ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ։
«Ակնհայտ է, որ մեր և Իրանի շահերը համընկնում են, ակնհայտ է նաև, որ տիկին Փելոսիի այցի որևէ հատվածում Իրանի դեմ ուղղված որևէ կոնտեքստ չկար և չէր կարող լինել»,- ասել է Ռուբինյանը։

20 Сентябрь 2022 - 13:30 AMT
В визите спикера Палаты представителей Конгресса США Нэнси Пелоси в Ереван не было антииранского контекста, заявил вице-спикер НС Армении, спецпредставитель по нормализации отношений с Турцией Рубен Рубинян в эфире Общественного телевидения.
Комментируя выступление Пелоси 18 сентября в ереванском Центре искусств Гафесчяна на фоне картины Григора Ханджяна «Битва при Аварайре», Рубинян отметил, что указанный эпизод в рамках визита произошел в ходе мероприятия, организованного американским посольством, а не правительством Армении.
Рубинян также добавил, что любые антииранские высказывания не исходят в первую очередь из интересов РА, отметив, что в данной ситуации Иран является одним из государств, выразивших однозначную позицию в отношении суверенитета и территориальной целостности Армении.
По словам Рубиняна, сотрудничество и дружба Армении с Ираном и его народом имеют тысячелетнюю историю и тысячелетнее будущее.
Во время своего выступления в Центре искусств Гафесчяна, которое состоялось на фоне картины Григора Ханджяна «Битва при Аварайре», Нэнси Пелоси указала на картину и сказала, что на ней изображен «эпизод из борьбы армян-христиан против персов». Эти слова были восприняты неоднозначно, некоторые считают их антииранскими.