ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Ջ․ Բլինքենն ուղերձ է հղել Հայաստանի Անկախության օրվա առթիվ՝ նշելով, որ ԱՄՆ-ն կշարունակի աջակից լինել Հայաստանի ժողովրդի ժողովրդավարական ձգտումներին, ինքնիշխանությանը և անվտանգությանը։
«Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների անունից լավագույն մաղթանքներս եմ հղում Հայաստանի ժողովրդին Անկախության տոնի առթիվ։ Խորհրդային Միությունից իր անկախությունը հռչակելուց հետո՝ ավելի քան 30 տարի մենք տեսել ենք Հայաստանի հանձնառությունը ժողովրդավարական արժեքների, ինչպես նաև երկրում մարդու իրավունքների, իրավունքի գերակայության, տնտեսության և արդարադատության ոլորտի զարգացման և ամրապնդման հարցերում։
Հպարտ ենք գործակցել Հայաստանի հետ այս ոլորտներում, որոնք մարմնավորում են մեր ընդհանուր արժեքները։ Մենք կշարունակենք աջակից լինել Հայաստանի ժողովրդի ժողովրդավարական ձգտումներին, ինքնիշխանությանը և անվտանգությանը։
Մենք գնահատում ենք տարածաշրջանում ավելի մեծ կայունության ապահովման ջանքերին աջակցելու ձեր պատրաստակամությունը։ Ցավակցում ենք վերջին հարձակումներում տեղ գտած մարդկային կորուստների կապակցությամբ և փաստում, որ մենք հանձնառու ենք աշխատել ձեր և մյուս կողմերի հետ հակամարտության խաղաղ կարգավորման խթանման նպատակով։
Լիահույս ենք, որ մեր երկկողմ հարաբերությունները և տնտեսական կապերը կշարունակեն վերելք ապրել։ Բարեկեցություն և խաղաղություն եմ մաղթում հայ ժողովրդին»,- ասվում է ուղերձում։
Սեպտեմբերի 21-ին ամբողջ աշխարհի հայերը նշում են ՀՀ անկախությունը օրը. 1991 թվականին հենց այդ օրը հայ ժողովուրդն անկախության հանրաքվեի ժամանակ կողմ քվեարկեց ԽՍՀՄ կազմից դուրս գալուն:
Այսօր ՀՀ անկախության 31-րդ տարեդարձն է, որը, սակայն, առաջին անգամ չի նշվում որևէ միջոցառմամբ՝ Ադրբեջանի վերջին լայնածավալ ագրեսիայի պատճառով, որի հետևանքով, վերջին տվյալներով, հայկական կողմն ունի 207 զոհ և անհետ կորած։

The United States will continue to support the Armenian people’s democratic aspirations, sovereignty, and security, Secretary of State Antony J. Blinken said in a statement on the 31st anniversary of Armenia's independence on September 21.
Blinken said that Washington has witnessed Armenia's commitment to democratic values as well as to developing and strengthening the country’s human rights, rule of law, economy, and justice sector.
"We are proud to partner with Armenia in these areas as a reflection of our shared values. We will continue to support the Armenian people’s democratic aspirations, sovereignty, and security," the diplomat said in his message.
"We appreciate your willingness to support efforts to bring greater stability to the region. We offer our condolences for the lives lost in recent attacks and we remain committed to working with you and other parties to promote a peaceful resolution to the conflict."
This year, the nation is marking the important anniversary while also recovering from the devastating war unleashed by Azerbaijan against Artsakh (Nagorno-Karabakh) on September 27, 2020, as well as several unprovoked major offensives against Armenia.
The latest round of fighting began in the wee hours of September 13, when the Azerbaijani military attacked Armenian posts and shelled Armenian settlements both on the border and deep behind the frontline. At least 207 people are dead or missing as a result.