Սեպտեմբերի լույս 13-ի գիշերը ՀՀ ինքնիշխան տարածքի վրա Ադրբեջանի իրականացրած ռազմական ագրեսիայի հետևանքով գերեվարված անձանց հետ կապվել ԿԽՄԿ գրասենյակի ներկայացուցիչներին դեռևս չի հաջողվել։ Այդ մասին հայտնել է ԿԽՄԿ հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման և կանխարգելման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին, տեղեկացնում է «Փաստինֆոն»։
«Մեր փոխանցած տեղեկություններն Ադրբեջանը դեռ չի հաստատել։ Իսկ քանի դեռ պահող կողմը, այսինքն՝ Ադրբեջանը չի հաստատել, որ տվյալ անձանց գերեվարել ու պահում է իր մոտ, սպասողական վիճակում ենք, կապ չկա իրենց հետ։ Իհարկե, և՛ Հայաստանի, և՛ Ադրբեջանի իշխանությունների հետ կապի մեջ ենք։ Ունենք նաև տվյալներ, որոնք ստացել ենք ընտանիքների կողմից ՝ հարազատների հնարավոր գերեվարության վերաբերյալ։ Այդ տվյալների մասով ևս հաստատումների ենք սպասում»,-ասել է Ամատունին և հավելել, որ հաստատումները ստանալուն պես կտեղեկացնեն ընտանիքներին։
Ըստ ՀՀ Անվտանգության խորհրդի հայտարարության, Ադրբեջանի վերջին ագրեսիայի ընթացքում ադրբեջանցիները գերեվարել են առնվազն 20 հայ զինծառայողի։
Վերջին օրերին հայտնի դարձավ, որ վիրավոր գերևարված երկու հայ զինծառայող Բաքվում սպանվել է, որոնց դիերը եղել են սեպտեմբերի 17-ին Բաքվի կողմից Հայաստանին հանձնված 32 հայորդիների մարմինների թվում։

Представителям офиса Международного комитета Красного Креста (МККК) не удалось связаться с лицами, захваченными в результате военной агрессии, осуществленной Азербайджаном на суверенной территории Республики Армения в ночь на 13 сентября. Об этом сообщила руководитель программ коммуникации и профилактики армянского офиса МККК Зара Аматуни, пишет «ФактИнфо».
«Азербайджан пока не подтвердил переданную нами информацию. Пока удерживающая сторона, то есть Азербайджан, не подтвердит, что она взяла в плен и удерживает данных лиц, мы находимся в состоянии ожидания, связи с ними нет. Конечно, мы находимся в контакте с властями как Армении, так и Азербайджана. У нас также есть данные, которые мы получили от семей относительно возможного пленения родственников. Мы также ждем подтверждения относительно этих данных», – сказала Аматуни и добавила, что они проинформируют семьи, как только получат подтверждения.
Совет безопасности РА распространил сообщение, согласно которому в ходе последней агрессии азербайджанцы взяли в плен не менее 20 армянских военнослужащих.
В последние дни стало известно, что в Баку были убиты двое раненых и взятых в плен армянских солдат, тела которых находились среди тел 32 армян, переданных Армении Баку 17 сентября.