Սեպտեմբերի լույս 13-ի գիշերը ՀՀ ինքնիշխան տարածքի վրա Ադրբեջանի իրականացրած ռազմական ագրեսիայի հետևանքով գերեվարված անձանց հետ կապվել ԿԽՄԿ գրասենյակի ներկայացուցիչներին դեռևս չի հաջողվել։ Այդ մասին հայտնել է ԿԽՄԿ հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման և կանխարգելման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին, տեղեկացնում է «Փաստինֆոն»։
«Մեր փոխանցած տեղեկություններն Ադրբեջանը դեռ չի հաստատել։ Իսկ քանի դեռ պահող կողմը, այսինքն՝ Ադրբեջանը չի հաստատել, որ տվյալ անձանց գերեվարել ու պահում է իր մոտ, սպասողական վիճակում ենք, կապ չկա իրենց հետ։ Իհարկե, և՛ Հայաստանի, և՛ Ադրբեջանի իշխանությունների հետ կապի մեջ ենք։ Ունենք նաև տվյալներ, որոնք ստացել ենք ընտանիքների կողմից ՝ հարազատների հնարավոր գերեվարության վերաբերյալ։ Այդ տվյալների մասով ևս հաստատումների ենք սպասում»,-ասել է Ամատունին և հավելել, որ հաստատումները ստանալուն պես կտեղեկացնեն ընտանիքներին։
Ըստ ՀՀ Անվտանգության խորհրդի հայտարարության, Ադրբեջանի վերջին ագրեսիայի ընթացքում ադրբեջանցիները գերեվարել են առնվազն 20 հայ զինծառայողի։
Վերջին օրերին հայտնի դարձավ, որ վիրավոր գերևարված երկու հայ զինծառայող Բաքվում սպանվել է, որոնց դիերը եղել են սեպտեմբերի 17-ին Բաքվի կողմից Հայաստանին հանձնված 32 հայորդիների մարմինների թվում։

Representatives of the International Committee of the Red Cross (ICRC) have not been able to contact persons captured by Azerbaijan during Baku's latest military aggression against Armenia, Communications Manager and Spokesperson for the ICRC's Armenian office Zara Amatuni has said, according to Pastinfo.
"Azerbaijan has not yet confirmed the information we have transferred. And until the detaining party, i.e. Azerbaijan, confirms that it has captured and is holding said persons, we have to wait," Amatuni said Tuesday, September 20.
"Of course, we maintain communication with the authorities of both Armenia and Azerbaijan. We have also obtained information from families about the possible capture of their loved ones."
Amatuni said the families will be notified as soon as the organization receives confirmation from Azerbaijan.
The Security Council of Armenia issued a statement on Monday and said that at least 20 Armenian servicemen were captured by Azerbaijan in the latest round of fighting launched by Baku in the wee hours of September 13. At least two Armenian soldiers have been murdered in captivity.