Սեպտեմբերի 21-ին Նյու Յորքում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Շվեդիայի ԱԳ նախարար Անն Լինդեի հետ հանդիպմանն ընդգծել է Ադրբեջանի զինված ուժերի կատարած պատերազմական հանցագործություններին, մասնավորապես` կին զինծառայողների նկատմամբ իրականացված անմարդկային վերաբերմունքի դեպքերին, համապատասխան գնահատական տալու անհրաժեշտությունը։
Ներկայացնելով սեպտեմբերի 13-ից ՀՀ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ Ադրբեջանի իրականացրած ռազմական ագրեսիայի մանրամասները՝ Հայաստանի արտգործնախարարն առանձնահատուկ կարևորել է դրա հետևանքների վերացման և միջազգային հանրության կողմից ագրեսոր երկրին հասցեական և համարժեք արձագանքի, ադրբեջանական առավելապաշտական և ագրեսիվ քաղաքականությունը զսպելու անհրաժեշտությունը:
Կողմերն անդրադարձ են կատարել հայ-շվեդական երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին՝ պատրաստակամություն հայտնելով գործուն քայլեր ձեռնարկել համագործակցության հետագա ընդլայնման և զարգացման ուղղությամբ։ Կարևորվել է Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման ոլորտում փոխգործակցության խորացումը։
Մտքեր են փոխանակվել նաև միջազգային հարթակներում համագործակցության, ՀՀ-ԵՄ գործընկերության վերաբերյալ:

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan has raised the urgency of an appropriate assessment of war crimes committed by the armed forces of Azerbaijan, in particular, the cases of inhumane treatment of Armenian servicewomen.
Mirzoyan made the remarks on Wednesday, September 21 while meeting with his Swedish counterpart Ann Linde in New York. The Armenian foreign policy chief provided details about Baku’s latest military aggression that began in the wee hours of September 13.
“The Minister of Foreign Affairs of Armenia particularly emphasized the need of eliminating its consequences and the international community's targeted and adequate response to the aggressor country, as well as the necessity of restraining the maximalist and aggressive policy pursued by Azerbaijan,” the Foreign Ministry said in a statement Wednesday.