22 Սեպտեմբեր 2022 - 09:14 AMT
Միրզոյանը՝ ՄՃԽ նախագահին․ Ադրբեջանը փորձում է ուժով և սպառնալիքով հասնել իր առավելապաշտական պահանջներին
Սեպտեմբերի 21-ին Նյու Յորքում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Միջազգային ճգնաժամային խմբի նախագահ Կոմֆորտ Էրոյի հետ հանդիպմանը նշել է, որ Ադրբեջանը փորձում է ուժի կիրառմամբ և ուժի կիրառման սպառնալիքով հասնել իր առավելապաշտական պահանջներին և նկրտումներին, ինչը տորպեդահարում է տարածաշրջանի կայունությունը և անվտանգությունը։
Նախարար Միրզոյանը զրուցակցի ուշադրությունն է հրավիրել նաև ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ սանձազերծված վերջին ագրեսիային։
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգությանը վերաբերող մի շարք հարցերի: Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման շուրջ հայկական կողմի դիրքորոշումը:

22 Сентябрь 2022 - 11:29 AMT
Глава МИД Армении представил председателю Международной кризисной группы недавнюю агрессию Азербайджана
21 сентября в Нью-Йорке состоялась встреча министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна с председателем Международной кризисной группы Комфорт Эро. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов, касающихся региональной и международной безопасности. Арарат Мирзоян представил позицию армянской стороны относительно отношений между Арменией и Азербайджаном и урегулирования нагорно-карабахской проблемы.
Мирзоян также обратил внимание собеседницы на недавнюю агрессию, развязанную вооруженными силами Азербайджана против суверенной территории Армении. Министр иностранных дел Республики Армения отметил, что Азербайджан пытается добиться своих максималистских требований и устремлений путем применения силы и угрозы применения силы, что подрывает стабильность и безопасность региона.