ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ հանդիպմանն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ձեռնարկված լայնածավալ ագրեսիային ու դրա հետևանքներին:
Անտոնիո Գուտերեշն իր մտահոգություններն է արտահայտել հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածության պահպանման վերաբերյալ և կարևորել տարածաշրջանային խնդիրների` խաղաղ բանակցությունների միջոցով կարգավորումը:
Փաշինյանը կարևորել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում Հայաստանի դիմումի հիման վրա տեղի ունեցած քննարկումներն ու ՄԱԿ ԱԽ անդամ պետությունների կողմից ադրբեջանական ագրեսիայի վերաբերյալ հստակ ու հասցեական դիրքորոշումների արտահայտումը:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է ՀՀ սուվերեն տարածքից ադրբեջանական ստորաբաժանումների անհապաղ դուրսբերման վերաբերյալ միջազգային հանրության համարժեք արձագանքի կարևորությունը և հետևողական ու շարունակական ուշադրության անհրաժեշտությունը` Ադրբեջանի նոր ագրեսիաները կանխելու համար: Նա անդրադարձել է նաև Ադրբեջանի կողմից միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպիտ խախտումներին և քաղաքացիական բնակչության ու ենթակառուցվածքների թիրախավորման փաստերին:

UN Secretary General António Guterres has expressed concerns regarding the tension on the Armenian-Azerbaijani border.
Guterres discussed the matter with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan in New York on Friday, September 23 and emphasized the importance of settling regional problems through peaceful negotiations.
The Prime Minister referred to the large-scale aggression unleashed by Azerbaijan against the sovereign territory of Armenia and its consequences. The Head of the Government attached importance to the discussions held in the UN Security Council based on Armenia's application and the expression of clear and targeted positions by the UN Security Council members regarding Azerbaijani aggression.
Pashinyan emphasized the importance of the international community's adequate response about the need for immediate withdrawal of Azerbaijani units from the sovereign territory of the Republic of Armenia and the need for consistent and continuous attention to prevent new aggressions by Azerbaijan. The Head of the Government also referred to gross violations of international humanitarian law by Azerbaijan and the facts of targeting the civilian population and infrastructure.