ՀՀ ԱԱԾ-ն և Արդարադատության նախարարությունը հայտարարել են, որ ազգությամբ քուրդ Աթիլա Չիչեքին և Հուսեյին Յըլդրըմին չեն փոխանցել Թուրքիային։
Սոցցանցերում, քրդական աղբյուրներին հղումով, լուրեր էին տարածվել, որ Հայաստանը Թուրքիային է հանձնել 2 ապստամբ քուրդ զինյալի, որոնք հայկական կողմում էին հայտնվել 1 տարի առաջ։ Թուրքիան 2 քրդին ձերբակալելու լուրը հայտնել է, բայց Հայաստանի մասին ոչինչ չի ասվում:
ԱԱԾ հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է․ «Տեղեկացնում ենք, որ շրջանառվող ստահոդ լուրերը ոչ միայն չեն համապասխանում իրականությանը, այլև չունեն որևէ իրավական հիմք. դրանցով փորձ է կատարվում թիրախավորել ծառայությունը»։
Նշվում է նաև, որ քրեական վարույթների շրջանակում դատապարտված անձանց հանձնման գործընթացը դուրս է ԱԱԾ լիազորությունների շրջանակից։
Ի լրումն Ազգային անվտանգության ծառայության հաղորդագրության՝ Արդարադատության նախարարությունն իր հերթին հայտնել է, որ իրավասու է դատապարտյալին փոխանցել իր քաղաքացիության երկիր պատժի մնացած մասը կրելու նպատակով, սակայն, ազգությամբ քուրդ Չիչեքին և Յըլդրըմին Թուրքիային փոխանցում չի իրականացվել։
«Ավելին, Արդարադատության նախարարությունում նշված անձանց հանձնման կամ փոխանցման վերաբերյալ հարց չի քննարկվել»,-ասվում է նախարարության հայտարարության մեջ։

The Ministry of Justice of Armenia has not transferred persons of Kurdish nationality Atilla Çiçek and Hüseyin Yıldırım to Turkey, the Ministry said in a statement on Monday, September 26.
On Sunday, the National Security Service of Armenia also made a comment on this issue, describing the information as “false” and having “no legal basis”.
“In addition to the report of the National Security Service, we inform that the Ministry of Justice is authorized to transfer convicts to their country of citizenship to serve the remaining sentence. However, the transfer to Turkey of Atilla Çiçek and Hüseyin Yıldırım, who are Kurds by nationality, has not happened,” the Justice Ministry said.
“Moreover, the issue of extradition or transfer of these persons has not been considered in the Ministry of Justice.”
The military wing of the Kurdistan Workers’ Party (PKK) said in a statement on September 24 that Armenia had handed over two of its fighters to Turkey. Turkey’s state media had claimed earlier that the country’s National Intelligence Agency (MİT) had brought the two to Turkey “in an operation” on the border.