ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Twitter-իր էջում, անդրադառնալով ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 77-րդ նստաշրջանին ունեցած իր ելույթին, նշել է, որ Ադրբեջանից դրական արձագանք չկա։
«ՄԱԿ-ում ունեցած իմ ելույթում ես պարզ հարց տվեցի՝ Ադրբեջանը ճանաչո՞ւմ է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը նրա միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններով։ Եթե՝ այո, կարող ենք ձեռնամուխ լինել խաղաղա պայմանագրին։ Ցավոք, դրական արձագանք չկա։ Հարցն այն է, թե ինչո՞ւ»,-ասվում է գրառման մեջ։
Նյու Յորք կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում Փաշինյանը ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 77-րդ նստաշրջանին ուենցած ելույթում ներկայացրել է Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի սեպտեմբերի 13-ի չհրահրված և չարդարացված ռազմական ագրեսիայի հետևանքները։ Փաշինյանն ասել է, որ Ադրբեջանը խաղաղության պայմանագրի, սահմանզատման և մյուս բոլոր թեմաներն օգտագործում է Հայաստանի նկատմամբ տարածքային պահանջների համար։ Այս կապակցությամբ Փաշինյանը պաշտոնական և հրապարակային հարց է ուղղել Ադրբեջանի նախագահին. կարո՞ղ է ցույց տալ Հայաստանի քարտեզը, որը ճանաչում է կամ պատրաստ է ճանաչել որպես Հայաստանի Հանրապետություն։

26 Сентябрь 2022 - 12:56 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян вновь обратился с вопросом к президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву.
«В своем выступлении в ООН я задал простой вопрос: признает ли Азербайджан территориальную целостность Армении в ее международно признанных границах? Если так, мы могли бы приступить к мирному договору. К сожалению, положительной реакции нет. Вопрос в том, почему?» – написал Пашинян в своем микроблоге в Twitter.
22 сентября премьер-министр Армении Никол Пашинян выступил на 77-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН. В частности, он заявил, что высока вероятность новой агрессии со стороны Азербайджана, который использует тему открытия региональных коммуникаций для предъявления новых территориальных претензий Армении. Премьер обратился к президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву с предложением «показать карту Армении, которую вы признаете или готовы признать в качестве Республики Армения».