Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Ելիսեյան պալատում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպումից առաջ ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար հայտարարությունում նշել է, որ սեպտեմբերի 14-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին ասել է, որ սահմանի` սահմանագծված չլինելու փաստը չի կարող արդարացնել ոչ մի առաջխաղացում մյուս երկրի տարածք:
Նա նաև նշել է, որ Ֆրանսիան պահանջել է, որպեսզի ադրբեջանական ուժերը վերադառնան ելման դիրքեր։
«Վերջին օրերին բազմիցս զրուցել ենք հեռախոսով, քանի որ Հայաստանը կրկին սգում է սեպտեմբերի 13-ի և 14-ի զինված բախումներից, և իրավիճակն իրոք ճգնաժամային է:
Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին տեղի են ունեցել լայնածավալ ռազմական գործողություններ` տալով բազում զոհեր: Թիրախավորվել է Հայաստանի տարածքը, ավերվել են քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ: Այս անընդունելի իրավիճակի պայմաններում Ֆրանսիան ստանձնել է իր պարտականությունները:
ՄԱԿ ԱԽ-ում նախագահող Ֆրանսիան հրավիրեց Անվտանգության խորհրդի նիստ, որտեղ երկու անգամ` սեպտեմբերի 14-ին և 15-ին, քննարկվեց իրավիճակը: Խորհրդի անդամները պահանջեցին շուտափույթ դադարեցնել ռազմական գործողությունները և հարգել զինադադարը: Հաշվի առնելով, որ կան գրավված դիրքեր` Ֆրանսիան պահանջել է, որպեսզի ադրբեջանական ուժերը վերադառնան ելման դիրքեր: Ես հենց սեպտեմբերի 14-ին ասել եմ նախագահ Ալիևին, որ սահմանի` սահմանագծված չլինելու փաստը չի կարող արդարացնել ոչ մի առաջխաղացում մյուս երկրի տարածք:
Բացի այդ, ես հստակորեն նշել եմ հենց սեպտեմբերի 13-ից, որ Ֆրանսիան համոզված է` ուժի գործադրումը չի կարող լուծում լինել ոչ Հայաստանի, ոչ էլ Ադրբեջանի համար և հարկ է անհապաղ վերսկսել երկխոսությունը: Չլուծված բոլոր հարցերը, որոնք բազում են, պետք է բացառապես լուծվեն բանակցությունների ճանապարհով: Բանակցությունները տարվում են տարբեր ձևաչափերով, մասնավորապես, ԵՄ հովանու ներքո և պետք է դրանք վերսկսել:
Ես չեմ մոռանում, որ ուղիղ երկու տարի առաջ` 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին, սկսվեց սարսափելի մի պատերազմ, որը մահաբեր դարձավ տարածաշրջանի համար: Այն հանգեցրեց փաստացի նոր իրավիճակի` տարածաշրջանում ռուսական բանակի ընդլայնված ներկայությամբ: Եվ ես խստորեն դատապարտում եմ այն, ինչ տեղի է ունեցել վերջին օրերին և խաղաղության ու բանակցությունները վերսկսելու կոչ եմ անում: Ցանկանում եմ ողջունել վարչապետ Փաշինյանի խիզախությունը, ով նոր մոտեցում է առաջարկել տարածաշրջանի ապագայի վերաբերյալ»,-ասել է Մակրոնը։
Նա հավելել է, որ մոտակա ժամերին զրուցելու է Ալիևի հետ և հավելել, որ վերջինս նշում է, որ նույնպես ցանկանում է վերջ դնել տարածաշրջանում անկայունությանը և գտնել լուծումներ:
Մակրոնը նշել է, որ անհնար է կառուցել խաղաղություն` ուժի գործադրման սպառնալիքի ներքո, և այդ իսկ պատճառով Ֆրանսիան ամեն ինչ կանի, հետամուտ կլինի իր նպատակին` այն է` կայուն, անվտանգ և բարգավաճ Հարավային Կովկաս:
«Մի քանի րոպեից վարչապետ Փաշինյանի հետ կանրադառնանք տեղում իրավիճակին, ինչպես նաև, թե ինչպես ամրապնդել զինադադարը նոր էսկալացիայից խուսափելու համար և վերսկսել բանակցությունները: Կարծարծենք նաև մի շարք հարցեր, տեսնելու, թե ինչպես Ֆրանսիան Եվրամիության և մյուս գործընկերների հետ կարող է նպաստել կայուն խաղաղությանը: Խոսքս վերաբերում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի դելիմիտացիային, մենք խոսեցինք այդ մասին նաև Բրյուսելում: Կքննարկենք նաև ՄԱԿ-ի և ԵԱՀԿ-ի գործողությունները:
Գիտեմ, որ վարչապետը կարևոր հանդիպումներ է ունեցել Նյու Յորքում` ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի շրջանակում: Կարող ենք այդ մասին նույնպես զրուցել: Կանդրադառնանք նաև շատ կարևոր մի հարցի` Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման խնդրին: Սա դժվար, բայց շատ անհրաժեշտ գործընթաց է և գիտեք, որ Ֆրանսիան այս հարցում նույնպես ստանձնում է պարտավորություններ: Այս գործընթացը խիստ էական է տարածաշրջանի համար:

В Елисейском дворце состоялась встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Франции Эммануэля Макрона. После церемонии встречи и до начала переговоров главы двух государств выступили с заявлениями для представителей СМИ, в ходе которых Макрон сообщил подробности своей беседы с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
«Армения снова страдает вследствие вооруженных столкновений 13 и 14 сентября, и ситуация действительно критическая. На границе Армении и Азербайджана произошли широкомасштабные боевые действия, повлекшие за собой многочисленные человеческие жертвы. Нападению подверглась территория Армении, разрушены гражданские инфраструктуры. Перед лицом этой неприемлемой ситуации Франция взяла на себя ответственность.
Франция, председательствующая в Совете безопасности ООН, созвала заседание Совбеза, на котором ситуация обсуждалась дважды – 14 и 15 сентября. Члены Совета потребовали немедленного прекращения боевых действий и соблюдения режима прекращения огня. Учитывая, что есть захваченные позиции, Франция потребовала, чтобы азербайджанские силы вернулись на исходные позиции. 14 сентября я сказал президенту Алиеву, что тот факт, что граница не демаркирована, не может служить оправданием какого-либо продвижения на территорию другой страны», – отметил Макрон.
Он напомнил, что с 13 сентября четко заявлял – Франция убеждена в том, что применение силы не может быть решением ни для Армении, ни для Азербайджана, и необходимо немедленно возобновить диалог. По словам Макрона, все нерешенные вопросы, которых очень много, должны решаться исключительно путем переговоров.
Переговоры ведутся в разных форматах, в том числе под эгидой ЕС, и они должны быть возобновлены.
«Я не забываю, что ровно два года назад, 27 сентября 2020 года, началась страшная война, ставшая смертоносной для региона. Она привела к фактически новой ситуации с расширенным российским военным присутствием в регионе. И я решительно осуждаю то, что произошло в последние дни, и призываю к миру и возобновлению переговоров. Я хотел бы приветствовать мужество премьер-министра Пашиняна, предложившего новый подход относительно будущего региона.
Президент Алиев, с которым я поговорю в ближайшие часы, говорит, что он тоже хочет положить конец нестабильности в регионе и найти решения. Но невозможно строить мир под угрозой применения силы. Именно поэтому Франция сделает все для достижения своей цели – стабильного, безопасного и процветающего Южного Кавказа», – отметил Макрон.
«Через несколько минут мы с премьер-министром Пашиняном обсудим ситуацию на местах, а также то, как усилить режим прекращения огня, чтобы избежать новой эскалации и возобновить переговоры. Рассмотрим также ряд вопросов, чтобы посмотреть, каким образом Франция вместе с Европейским союзом и другими партнерами может внести свой вклад в устойчивый мир. Речь идет о делимитации границы между Арменией и Азербайджаном, об этом мы говорили также в Брюсселе. Мы также обсудим действия ООН и ОБСЕ.
Я знаю, что премьер-министр провел важные встречи в Нью-Йорке в рамках Генассамблеи ООН. Мы можем поговорить и об этом. Мы также затронем очень важный вопрос: вопрос отношений между Арменией и Турцией. Это сложный, но очень необходимый процесс, и вы знаете, что Франция также привержена этому вопросу. Этот процесс очень важен для региона», – добавил президент Франции.