Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA) Twitter-ի իր միկրոբլոգում հայտնել է, որ ԱՄՆ-ում 1991-ից ի վեր առաջին անգամ դիտարկում են Հայաստանին զենք վաճառելու հնարավորությունը։
«1991-ին Հայաստանի անկախության հռչակումից ի վեր առաջին անգամ ԱՄՆ քաղաքական գործիչները, երկկուսակցական Կոնգրեսի մշտական ճնշման ներքո, դիտարկում են ամերիկյան զենք վաճառելու հնարավորությունը՝ օգնելու համար Հայաստանին պաշտպանվելու Ադրբեջանի (Թուրքիայի աջակցությամբ) դաժան ագրեսիայից և էթնիկ զտումներից»,- ասվում է գրառման մեջ։
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին, որը ՀՀ էր այցելել սեպտեմբերի 13-ի Ադրբեջանի ագրեսիայից հետո, հարցին թե պատրա՞ստ է ԱՄՆ-ն ռազմական օգնություն տրամադրել Հայաստանին, պատասխանել էր, որ ՀՀ-ում են՝ հասկանալու, թե ինչ ակնկալիքներ կան։ «Մենք այստեղ ենք, որպեսզի լսենք, հասկանանք, թե ինչ ակնկալիքներ ու ցանկություններ կան»,-ասել էր նա։

Policymakers in the United States are considering the sale of arms to help Armenia defend itself against Azerbaijan, the Armenian National Committee of America reports.
“For the 1st time since the rebirth of Armenian independence in 1991, U.S. policymakers – under sustained bipartisan Congressional pressure – are considering the sale of US arms to help Armenia's defense against Azerbaijan's relentless (Turkey-backed) aggression & ethnic-cleansing,” ANCA said in a tweet.
No details were immediately available.
The news comes on the heels of a trip to Armenia of a Congressional delegation headed by House Speaker Nancy Pelosi, who told reporters during a press conference in Yerevan that they were visiting the country to listen and see what they can do.