ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ու Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը հանդիպել են ԱՄՆ-ում։ Նրանց հյուրընկալել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեք Սալիվանը։ Նա այդ մասին տեղեկացրել է Twitter–ի իր միկրոբլոգում։
«Հյուրընկալել եմ Հիքմեթ Հաջիևին ու Արմեն Գրիգորյանին` ուղիղ և կառուցողական բանակցությունների համար։ Մենք քննարկել ենք հետագա բռնությունների կանխարգելման և կարճաժամկետ ու նպատակային բանակցությունների անցկացման կարևորությունը։ Մենք նաև կայուն և տևական խաղաղության հաստատմանն ուղղված կոնկրետ քայլեր ենք նախանշել»,– ասվում է գրառման մեջ։
Գրիգորյանը, որը Վաշինգտոնում է աշխատանքային այցով, ամերիկացի ներկա և նախկին պաշտոնյաների, դեսպանների, Քարնեգի հիմնադրամի և այլ վերլուծական կենտրոնների անդամների հետ հանդիպումներում ներկայացրել է ՀՀ դեմ Ադրբեջանի վերջին լայնածավալ ագրեսիան և դրա հետևանքները։

27 сентября состоялась встреча секретаря Совета безопасности Армении Армена Григоряна и помощника президента Азербайджана Хикмета Гаджиева с участием советника по национальной безопасности США Джейка Салливана. Об этом Джейк Салливан написал в своем микроблоге в Twitter.
«Сегодня я принял Хикмета Гаджиева и Армена Григоряна, чтобы провести прямые и конструктивные обсуждения. Мы обсудили важность недопущения дальнейшего насилия, а также проведения целенаправленных переговоров в определенный период времени. Мы также обозначили конкретные шаги, которые будут способствовать установлению стабильного и прочного мира», – сообщил Джейк Салливан.
Григорян в свою очередь сообщил подробности встречи с Гаджиевым.
«Мы обсудили процесс долгосрочного мирного урегулирования нагорно-карабахской проблемы и необходимость установления мира в регионе. Особое внимание мы уделили ликвидации последствий последней агрессии», – говорится в сообщении секретаря СБ.