ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի կողմից հրադադարի սեպտեմբերի 28-ի կոպիտ խախտման վերաբերյալ` նշելով, որ այն նպատակ ունի ձախողելու ԱԳ նախարարների հանդիպումը, որի կազմակերպման շուրջ քննարկումներ են ընթանում։
«Սեպտեմբերի 28-ին ՀՀ ինքնիշխան տարածքում ապօրինաբար գտնվող Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումներն ականանետերի և խոշոր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակների կիրառմամբ հերթական անգամ կոպտորեն խախտելով հրադադարի ռեժիմը՝ կրակ են բացել հայ-ադրբեջանական սահմանի արևելյան ուղղությամբ, ինչի հետևանքով հայկական կողմն ունի 3 զոհ։
Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկված հերթական սադրանքը, որը Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ սեպտեմբերի 13-ի մեկնարկած լայնածավալ ագրեսիայի շարունակությունն է, բացահայտ արհամարհանք է միջազգային հանրության և ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի անդամ պետությունների կողմից հնչեցված կոչերին՝ պահպանելու ձեռք բերված հրադադարի ռեժիմը։ Սա վերահաստատում է հայկական կողմի ահազանգերն առ այն, որ Ադրբեջանը պատրաստվում է շարունակել ուժի կիրառման ու առավելապաշտական իր քաղաքականությունը»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Ստեղծված իրավիճակում ՀՀ ԱԳՆ-ն հորդորում է միջազգային հանրությանը գործուն քայլերի իրականացմամբ ու համապատասխան մեխանիզմների գործարկմամբ ճնշում գործադրել Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վրա՝ հրադադարի ռեժիմը խստագույնս պահպանելու, Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքը լքելու ու նոր ագրեսիաները կանխելու համար։
Նշվում է նաև, որ Հայաստանի Հանրապետությունը ՄԱԿ կանոնադրությամբ սահմանված բոլոր միջոցներով շարունակելու է պաշտպանել իր ինքնիշխանությունը և տարածքային ամբողջականությունը։

Министерство иностранных дел Республики Армения распространило заявление в связи с грубым нарушением со стороны Азербайджана режима прекращения огня.
28 сентября подразделения вооруженных сил Азербайджана, незаконно находящиеся на суверенной территории РА, с применением минометов и крупнокалиберного стрелкового оружия в очередной раз, грубо нарушив режим прекращения огня, открыли огонь в восточном направлении армяно-азербайджанской границы, в результате чего с армянской стороны есть трое погибших.
В МИД Армении заявили, что очередная провокация Азербайджана, являющаяся продолжением широкомасштабной агрессии, начавшейся 13 сентября против территориальной целостности Армении, является явным пренебрежением к призывам международного сообщества и государств-членов Совета Безопасности ООН соблюдать достигнутый режим прекращения огня.
«Это подтверждает опасения армянской стороны, что Азербайджан намерен продолжать применение силы и вести свою максималистскую политику. Более того, подобная провокация Азербайджана преследует цель провалить встречу министров иностранных дел двух стран, вокруг организации которой ведутся обсуждения.
В сложившейся ситуации призываем международное сообщество оказать давление на военно-политическое руководство Азербайджана, предприняв действенные шаги и применив соответствующие механизмы для строгого соблюдения режима прекращения огня, вывода азербайджанских вооруженных сил с суверенной территории Республики Армения и предотвращения новых агрессий», – говорится в сообщении.
Отмечается, что Армения и впредь всеми средствами, установленными Уставом ООН, продолжит защищать свой суверенитет и территориальную целостность.