ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամ Բաբկեն Թունյանը ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է, որ պաշտպանությանն ուղղվող ծախսերը շեշտակի կաճեն։
«2023թ. պետական բյուջեի նախագծով նախատեսվում է պաշտպանության, հասարակական կարգի, անվտանգության և դատական գործունեության ոլորտին հատկացնել 708.6 մլրդ դրամ՝ 2021 թվականի 518.6 մլրդ դրամի դիմաց։
Հատկացումներն ավելացել են 190 մլրդ դրամով կամ 37%-ով»,-ասվում է գրառման մեջ։
Պատգամավորը նաև նշել է, որ լրացուցիչ ֆինանսավորումը հիմնականում ուղղվելու է ռազմական պաշտպանության ոլորտին, ինչպես նաև հասարակական կարգի և անվտանգության, ազգային անվտանգության, դատական գործունեություն և իրավական պաշտպանության ապահովմանը:
«Ավելի կոնկրետ, միայն ՀՀ պաշտպանության ապահովման բյուջեն 2023-ի նախատեսվում է ավելացնել 47․2%-ով կամ 160.7 մլրդ դրամով։
Արդյունքում, 2023-ին ՀՀ պաշտպանության ապահովման բյուջեն կկազմի 501 մլրդ 285 մլն դրամ»,-հավելել է նա։

Lawmaker from the ruling Civil Contract party Babken Tunyan has said that Armenia's defense budget will increase "significantly", and surpass $1 billion in 2023.
"According to the draft budget for 2023, AMD 708.6 billion (some $1.75 billion) will be allocated to the field of defense, public order, security and the judiciary, against the AMD 518.6 billion (some $1.28 billion) in 2021.
"Allocations have increased by AMD 190 billion or 37%," Tunyan said on social media on Thursday, September 29. The MP also noted that the additional funding will mainly go to the defense field, as well as to ensuring public order and national security. "More specifically, the defense budget for 2023 alone will increase by 47.2% or AMD 160.7 billion. As a result, the defense budget of the Republic of Armenia will amount to AMD 501 billion 285 million (1.2 billion) in 2023.