Հնդկաստանի դեսպան Կիշան Դան Դեվալը լրագրողների հետ հարցազրույցի ընթացքում , անդրադառնալով իր երկրի կողմից Հայաստանին զենքի վաճառքի մասին լուրերին, ասել է, որ անակնկալի է եկել այդ նորությունից։
«Չեմ կարող մեկնաբանել, ես ևս անակնկալի եկա այդ նորությունը լսելով»,-ասել է նա, գրում է Panorama.am-ը։
Ինչ վերաբերում է Գեղարքունիքի մարզ այցելությանը, ապա դեսպանն ասել է․ «Ես և իմ գործընկերներն ականատես եղանք այն ավերածություններին, որ տեղի էին ունեցել։ Մեր դիրքորոշումն ի սկզբանե հստակ է եղել և հրապարակայնացվել է ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստում, որտեղ մեր ներկայացուցիչը կոչ արեց, որ ագրեսորն անմիջապես դադարեցնի ռազմական գործողություններն ու պահպանի հրադադարը»։
Դեսպանը շեշտել է՝ իրենց դիրքորոշումն աներկբա է և հստակ։
Հնդկական The Economic Times-ը գրել է, որ Հայաստանը հրթիռներ, ռեակտիվ արկեր և զինամթերք կգնի Հնդկաստանից, զենքի արտահանման խոշոր պայմանագիր է կնքվել։ Նշվում է` թեև մատակարարումների արժեքը չի հրապարակվում, ենթադրվում է, որ առաջիկա ամիսներին ՀՀ կարտահանվի մոտ 240 մլն դոլարի զենք և զինամթերք, այդ թվում համազարկային կրակի Pinaka կայաններ։

30 Сентябрь 2022 - 11:15 AMT
Чрезвычайный и полномочный посол Индии в Армении Кишан Дан Девал в беседе с журналистами, обратившись к поставкам вооружения Армении, отметил, что он удивлен.
«Не могу комментировать, для меня эта новость стала неожиданностью», – отметил посол, пишет Panorama.am.
Что касается визита в Гегаркуникскую область, посол сказал: «Я и мои коллеги стали очевидцами тех разрушений, которые произошли. Наша позиция изначально была конкретной и была обнародована в ходе внеочередного заседания Совбеза ООН, где наш представитель призвал агрессора немедленно прекратить военные действий и соблюдать режим прекращения огня».
Посол подчеркнул, позиция Индия конкретна и не подлежит обсуждению.
Ранее индийские издание The Economic Times сообщило, что Индия поставит Армении крупную партию вооружений и боеприпасов на сумму около $250 млн. Источники издания сообщили, что заказ включает в себя первый в истории экспорт реактивных систем залпового огня (РСЗО) Pinaka местного производства. В рамках сделки Индия также поставит в Армению противотанковые ракеты и множество других боеприпасов.