ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաում հակամարտության կարգվավորման համար քննարկվում է ՀԱՊԿ դիտորդներին օգտագործելու հնարավորությունը։ Այդ մասին նա ասել է ԱՊՀ անդամ երկրների անվտանգության և հետախուզական մարմինների ղեկավարների հետ խորհրդակցության ժամանակ։
«Այժմ քննարկվում է ՀԱՊԿ դիտորդներին օգտագործելու հնարավորությունը՝ բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու համար ՌԴ, ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարների պայմանավորվածությունների իրականացման, մասնավորապես` հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման և, ընդհանուր առմամբ, Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման նպատակով՝ ներառյալ համապատասխան պայմանագրի ստորագրումը»,- ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Կարծում եմ, որ ԱՊՀ կողմից աջակցությունը ևս պահանջված կլինի»,- ասել է Լավրովը։
Ինչպես նշել է ՌԴ ԱԳ նախարարը, Մոսկվան մեծապես կարևորւմ է գործակցության խորացումը ՀԱՊԿ շրջանակում։
«Նշում ենք ԱՊՀ այնպիսի կառույցների աշխատանքի արդյունավետությունը, ինչպիսիք են Ներքին գործերի նախարարների խորհուրդը, Հակաահաբեկչական կենտրոնը, Սահմանապահ զորքերի հրամանատարների խորհուրդը և, անշուշտ, այս Խորհրդակցությունը։ Մեծապես կարևորում ենք նաև գործակցության խորացումը ՀԱՊԿ շրջանակում։ ՀԱՊԿ-ի հասունության և բարձր հուսալիության վկայությունն են կազմակերպության խաղաղապահ ուժերի արդյուվաետ գործողությունները հունվարին Ղազախստանում»,-ասել է նա։

30 Сентябрь 2022 - 13:23 AMT
Возможность использования наблюдателей Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) для урегулирования конфликта на армяно-азербайджанской границе обсуждается. Об этом заявил 30 сентября министр иностранных дел России Сергей Лавров на XVIII заседании Совещания руководителей органов безопасности и разведывательных служб государств – участников СНГ по вопросам разведдеятельности.
«Сейчас обсуждается возможность использования наблюдателей Организации Договора о коллективной безопасности для содействия созданию благоприятных условий в целях реализации договоренностей лидеров Азербайджана, Армении и России, в частности о делимитации армяно-азербайджанской границы и в целом о нормализации отношений между Баку и Ереваном, включая подписание соответствующего договора», – сказал министр, пишет ТАСС.
«Думаю, что поддержка со стороны СНГ также была бы востребована», – добавил Лавров.
Как отметил глава МИД РФ, Москва придает большое значение углублению сотрудничеств в рамках ОДКБ.
«Отмечаем эффективность работы таких профильных структур СНГ, как Совет министров внутренних дел, Антитеррористический центр, Совет командующих пограничными войсками и, конечно же, ваше Совещание. В целях действенного реагирования на общие внешние угрозы и вызовы, в том числе исходящие из Афганистана, придаем большое значение углублению взаимодействия в рамках ОДКБ», – добавил Лавров.