3 Հոկտեմբեր 2022 - 07:09 AMT
Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի` ժնևում կայացած հանդիպման ժամանակ ադրբեջանական կողմն առաջարկել է սահմանազատման հանձնաժողովի հաջորդ նիստն անցկացնել հոկտեմբերին, ոչ թե նոյեմբերին, ինչպես նախատեսված էր:
Առաջարկն արվել է, հաշվի առնելով «վերջին լարվածությունը չսահմանազատված սահմանին», գրում է ՌԻԱ Նովոստին` ադրբեջանական լրատվամիջոցներին հղումով։
Նշվում է, որ Ադրբեջանը նաև ընդգծել է «Ադրբեջանի տարածքից Հայաստանի զինված ուժերի դուրսբերման» անհրաժեշտությունը՝ ըստ եռակողմ հայտարարությունների և ՌԴ, ՀՀ ու Ադրբեջանի ղեկավարների միջև պայմանավորվածությունների, ինչպես նաև սեղմ ժամկետներում տրանսպորտային-կոմունիկացիայի ենթակառուցվածքների բացումը:
Ըստ ՀՀ ԱԳՆ-ի, կողմերը մտքեր են փոխանակել երկու երկրի միջև խաղաղության պայմանագրի, Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների և անվտանգության երաշխիքների ապահովման վերաբերյալ, այդ թվում` Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև քննարկումների մեխանիզմի ստեղծման միջոցով։
Միրզոյանը վերահաստատել է հայկական կողմի դիրքորոշումը՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զորքերի դուրսբերման և բոլոր հայ ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակման վերաբերյալ։ Կարևորվել է սահմանային իրավիճակի վերահսկման միջազգային մեխանիզմների ներդրումը։

3 Октябрь 2022 - 09:27 AMT
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов в ходе встречи в Женеве со своим армянским коллегой Араратом Мирзояном предложил провести следующее заседание комиссии по делимитации в октябре, а не в ноябре, как это было согласовано ранее.
«В ходе встречи заседания азербайджанская сторона, принимая во внимание недавнюю напряженность на неделимитировааной границе, предложила провести следующее заседание двусторонних комиссий по делимитации в октябре этого года вместо ноября, как было согласовано ранее», – говорится в релизе МИД Азербайджана, пишет РИА Новости.
Добавляется, что азербайджанская сторона на встрече подчеркнула необходимость «полного вывода вооруженных сил Армении с территории Азербайджана в соответствии с подписанными лидерами Азербайджана, Армении и России трехсторонними заявлениями и достигнутыми между лидерами договоренностями, открытия в кратчайшие сроки транспортно-коммуникационных линий на основе предварительных соглашений, достигнутых в рамках трехсторонней комиссии под руководством заместителей премьер-министров, достижения прогресса в работе по делимитации».
2 октября в Женеве состоялась встреча министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна и министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова. Стороны обменялись мнениями относительно мирного договора между Арменией и Азербайджаном, обеспечивающего права и гарантии безопасности армян Нагорного Карабаха, в том числе и посредством создания механизма обсуждений между Степанакертом и Баку.