Հատուկ հանձնարարություններով ՀՀ դեսպան Էդմոն Մարուքյանը, անդրադառնալով Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի նոր գրառմանը, թե «տեսանյութեր է ստացել Ադրբեջանի դեմ պատերազմական հանցագործությունների մասին», նշել է, որ թույլ չեն տալու հավասարության նշան դնել պատերազմական հանցագործության զոհի և հանցագործի միջև: Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
Տոյվո Կլաարի երկրորդ գրառման մեջ ասվում է․ «Այսօր ինձ մի քանի տեսանյութ են ուղարկել որոնք հավանաբար, ցուցադրում են ադրբեջանցիների դեմ կատարված պատերազմական հանցագործությունները։ Այս դեպքում ևս հարկավոր է քննել և պատասխանատվության կանչել իրական հանցագործներին։ Հակամարտությունը խորը վերքեր է թողել երկու կողմի մոտ և դրանք ամոքելու համար ևս պատասխանատվություն է պետք»։
«Պարզ է չէ՞, թե ինչ է կատարվում: Երբ Ադրբեջանի կողմից իրականացված պատերազմական հանցագործությունների անհերքելի ապացույց է հայտնվում, դրա դեմն առնելու համար Ադրբեջանն արագ ներկայացնում է իբր նախկինում` 2020թ. 44-օրյա պատերազմի ժամանակ հայկական կողմից իրականացված պատերզմական հանցագործություններ: Դրանից հետո շատ արագ զոհի և հանցագործի միջև դրվում է հավասարության նշան (իբր երկու կողմերն էլ նույնն են արել):
Ավելին, փորձել լայնամասշտաբ պատերազմի ժամանակ տեղի ունեցած որևէ դեպք համեմատել խաղաղության պայմանագրի տեքստ քննարկելու ընթացքում իրականացված ակնհայտ պատերազմական հանցագործության հետ, ուղղակի ոչ մի տրամաբանության մեջ չի տեղավորվում:
Վստահ եմ, որ հայկական ուժերը երբեք նման պատերազմական հանցագործություններ չեն կատարել, անգամ համեմատության եզր չի կարող լինել այն ամենի հետ, ինչ մենք տեսանք այս զազրելի տեսանյութում:
Թույլ չենք տալու հավասարության նշան դնել պատերազմական հանցագործության զոհի և հանցագործի միջև»,-ասվում է գրառման մեջ։
Տոյվո Կլաարը, մեկնաբանելով ադրբեջանցիների կողմից հայ ռազմագերիների գնդակահարության վերաբերյալ համացանցում տարածված տեսանյութը, իր առաջի գրառման մեջ գրել է, թե տեղի ունեցածը ռազմական հանցագործություն է՝ առանց ագրեսորին մատնանշելու: «Եվս մեկ սարսափելի տեսանյութ, որտեղ իբր գնդակահարում են հայ ռազմագերիներին: Եթե այս տեսանյութի իսկությունը հաստատվի, ապա տեղի է ունեցել ռազմական հանցագործություն, որը պետք է քննել, իսկ մեղավորներին՝ պատժել», -գրել էր նա Twitter-ում:
Ավելի ուշ նա մեկ այլ գրառում է արել՝ իբր հայերի կողմից ադրբեջանցիների հանդեպ ռազմական հանցագործությունների մասին։

Посол Армении по особым поручениям Эдмон Марукян в ответ на последний пост спецпредставителя ЕС по кризису на Южном Кавказе и в Грузии Тойво Клаара относительно распространенных в соцсетях видео военных преступлений заявил, что армянские ВС никогда не совершали военных преступлений, которые могли бы быть в сравнении с тем, что сделали азербайджанские силы.
В частности, Тойво Клаар написал, что получил несколько видеоматериалов о военных преступлениях, совершенных против Азербайджана. Он подчеркнул, что их еще нужно подтвердить и расследовать, что истинные виновники всего этого также должны быть привлечены к ответственности, и также отметил, что конфликт определенно привел к глубоким травмам с обеих сторон.
«Разве не понятно, что происходит? Когда появляются неопровержимые доказательства совершенных Азербайджаном военных преступлений, в целях противодействия Азербайджан оперативно, как и прежде, предъявляет военные преступления, якобы совершенные армянской стороной в ходе 44-дневной войны в 2020 года. После чего между жертвой военного преступления и преступником очень быстро ставится знак равенства, якобы обе стороны совершали то же самое», – прокомментировал Эдмон Марукян.
Он подчеркнул, что попытка сравнить какой-либо случай, произошедший во время широкомасштабной войны, с явным военным преступлением, совершенным в ходе обсуждения текста мирного договора просто не умещается ни в какую логику.
«Я уверен, что армянские силы никогда не совершали подобных военных преступлений, не может быть никакого сравнения с тем, что мы видели на этом гнусном видео. Мы не позволим поставить знак равенства между жертвой военного преступления и преступником», – подчеркнул Марукян.