ՀՀ ԱԳՆ հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի ԶՈւ-ի կատարած պատերազմական հանցագործությունների վերաբերյալ՝ պահանջելով հստակ գնահատական տալ ադրբեջանցիների կողմից այս և նախորդող ժամանակահատվածներում իրականացված աղաղակող պատերազմական հանցագործություններին։
«Սոցիալական ցանցերում ադրբեջանական օգտատերերի կողմից շարունակաբար տարածվող մի շարք տեսանյութեր փաստում են Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից կատարած պատերազմական հանցագործությունների՝ հայ ռազմագերիների արտադատական սպանությունների, հայ զինծառայողների, այդ թվում` կանանց խոշտանգման և դիերի պղծման դեպքերի մասին։
ՀՀ-ն պահանջում է հստակ գնահատական տալ Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից այս և նախորդող ժամանակահատվածներում իրականացված աղաղակող պատերազմական հանցագործություններին։ Մենք հետամուտ ենք լինելու միջազգային համապատասխան հարթակներում և ատյաններում խնդրի բարձրաձայնմանը, և վերոնշյալ հանցագործությունների մեղավորներին ու կազմակերպիչներին պատասխանատվության ենթարկելուն, այդ թվում՝ միջազգային պատժամիջոցների կիրառմամբ։ Այս համատեքստում միջազգային պատշաճ հետաքննության իրականացումը հրամայական է։
Միաժամանակ, միջազգային հանրությունը պարտավոր է մեծացնել Ադրբեջանի նկատմամբ ճնշումը՝ Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող բոլոր հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց անհապաղ հայրենադարձման, բռնի անհետացումների և անհետ կորածների ճակատագրերի բացահայտման համար»,-ասվում է հայտարարության մեջ։

3 Октябрь 2022 - 13:34 AMT
Республика Армения требует четкой оценки вопиющих военных преступлений, совершенных Вооруженными силами Азербайджана в этот и предыдущие периоды. Об этом говорится в заявлении МИД Армении в ответ на видеозапись расстрела азербайджанскими солдатами армянских военнопленных.
Отмечается, что международное сообщество обязано усилить давление на Азербайджан для немедленной репатриации всех незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и гражданских лиц, для выяснения насильственных исчезновений и судеб пропавших без вести.
«Серия видеороликов, постоянно распространяемых азербайджанскими пользователями в социальных сетях, фактически доказывает военные преступления, совершенные Вооруженными силами Азербайджана: внесудебные казни армянских военнопленных, пытки армянских военнослужащих, в том числе женщин, случаи осквернения трупов.
Республика Армения требует четкой оценки вопиющих военных преступлений, совершенных Вооруженными силами Азербайджана в этот и предыдущие периоды. Мы будем неуклонно добиваться постановки проблемы на соответствующих международных площадках и в судах, привлечения к ответственности виновных и организаторов вышеуказанных преступлений, в том числе с применением международных санкций. В этом контексте проведение надлежащего международного расследования — уже императив», – говорится в сообщении.