ՀՀ ԱԳՆ հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի ԶՈւ-ի կատարած պատերազմական հանցագործությունների վերաբերյալ՝ պահանջելով հստակ գնահատական տալ ադրբեջանցիների կողմից այս և նախորդող ժամանակահատվածներում իրականացված աղաղակող պատերազմական հանցագործություններին։
«Սոցիալական ցանցերում ադրբեջանական օգտատերերի կողմից շարունակաբար տարածվող մի շարք տեսանյութեր փաստում են Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից կատարած պատերազմական հանցագործությունների՝ հայ ռազմագերիների արտադատական սպանությունների, հայ զինծառայողների, այդ թվում` կանանց խոշտանգման և դիերի պղծման դեպքերի մասին։
ՀՀ-ն պահանջում է հստակ գնահատական տալ Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից այս և նախորդող ժամանակահատվածներում իրականացված աղաղակող պատերազմական հանցագործություններին։ Մենք հետամուտ ենք լինելու միջազգային համապատասխան հարթակներում և ատյաններում խնդրի բարձրաձայնմանը, և վերոնշյալ հանցագործությունների մեղավորներին ու կազմակերպիչներին պատասխանատվության ենթարկելուն, այդ թվում՝ միջազգային պատժամիջոցների կիրառմամբ։ Այս համատեքստում միջազգային պատշաճ հետաքննության իրականացումը հրամայական է։
Միաժամանակ, միջազգային հանրությունը պարտավոր է մեծացնել Ադրբեջանի նկատմամբ ճնշումը՝ Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող բոլոր հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց անհապաղ հայրենադարձման, բռնի անհետացումների և անհետ կորածների ճակատագրերի բացահայտման համար»,-ասվում է հայտարարության մեջ։

Armenia demands a clear assessment of the appalling war crimes committed by the Azerbaijani armed forces, the Foreign Ministry said in a statement on Sunday, October 2.
In footage published online over the weekend, Azerbaijani troops are seen murdering a number of unarmed Armenian prisoners of war.
“Numerous videos regularly publicized by Azerbaijani users on social media demonstrate the war crimes against and the extrajudicial killings of Armenian prisoners of war, torture of Armenian servicemen, including women, and desecration of corpses committed by the Azerbaijani armed forces,” the statement reads.
“The Republic of Armenia demands a clear assessment of the appalling war crimes committed by the Azerbaijani armed forces in this and previous periods. We will consistently pursue to voice the issue in relevant international platforms and courts and bring to justice the perpetrators and organizers of the above-mentioned crimes, including by the application of international sanctions. In this context, a due international investigation is imperative.
“At the same time, the international community is obliged to increase pressure on Azerbaijan for the immediate repatriation of all Armenian prisoners of war and civilians illegally held in Azerbaijan, clarification of cases of enforced disappearances, and the fates of the missing persons.”