ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ընտանիքին պատկանող «Հայկական ժամանակը», Հավաստի աղբյուրին հղումով, հրապարակել է «Ի գիտություն Վեհափառ հայրապետի, երեք նախագահների և փորձագիտական հանրության» վերտառությամբ hոդվածի երկրորդ մասը, որը վերաբերում է այն հարցին, թե ինչ է ուզում Ռուսաստանը։
Նշվում է, որ տարածաշրջանում Ռուսաստանի ցանկությունները տեղավորվում են նրա գլոբալ ցանկությունների շղթայի մեջ, և Հայաստանն ու Ղարաբաղը նրա այդ ցանկությունների շղթայի մի օղակն են։
«Ռուսաստանը Հայաստանից համարյա ուզում է այն, ինչ ուզում է Ուկրաինայից, որ այն դառնա «Ռուսաստան-Բելառուս» միութենական պետության կամ Ռուսաստանի մաս։ Ու եթե Ուկրաինայի դեպքում նման արդյունքի համար ՌԴ-ն օգտագործում է ռուսական և գուցե բելառուսական զորքերը, Հայաստանի դեպքում օգտագործում է Ադրբեջանի և որոշ չափով էլ ՀՀ-ում տեղակայված ռուսական զորքերը։
Գործողությունների իմաստը հետևյալն է՝ ցույց տալ Հայաստանի անվտանգային խոցելիությունը, որպեսզի վերջինս րոպե առաջ դիմի «Ռուսաստան-Բելառուս» միութենական պետության մաս դառնալու համար։ Այս տրամաբանությունը զարգացնելու քայլերն Ադրբեջանի ագրեսիվությունն է, ՀՀ-ում տեղակայված ռուսական զորքի իներտությունը, Ռուսաստանի քաղաքական իներտությունը և Հայաստանին զենքի մատակարարման պարտավորությունները չկատարելը։ Վերջին գործիքի կիրառումը պատահական չէ և օգտագործվել է նաև նախկինում, զորօրինակ՝ 2016-ի պատերազմից առաջ և հետո։ Հայաստանը պետք է հնարավորինս խոցելի լինի, որ հնարավորինս պինդ գրկի Ռուսաստանին։
Ղարաբաղի պարագան ևս մտնում է այս տրամաբանության մեջ, որոշակի տարբերությամբ։ Ռուսաստանին պետք է ԼՂ հարցի չլուծում, այսինքն, որ ԼՂ հարցը լինի չլուծված, որպես ազդեցության լծակ թե Հայաստանի, թե Ադրբեջանի վրա։ Այս ցանկությունն է եղել ԼՂ հակամարտության գոտում տասնամյակներ հաստատված ստատուս քվոյի անկյունաքարը և այս անկյունաքարի վրա հիմնվելով է հնարավոր եղել բանակցություններն անվերջ շարունակելու Հայաստանի քաղաքականությունը։ Սա շարունակվել է մինչև 2011 թվականը, որից այսկողմ քայլ-քայլ Ռուսաստանը հանգել է ստատուս քվոյի փոփոխության անհրաժեշտությանը։
Այս եզրակացությանը ՌԴ-ն եկել է ոչ թե այն պատճառով, որ այլևս ուզում է ԼՂ հարցի կարգավորում, այլ որովհետև սկսել է հասկանալ, որ չի կարողանում պահել ստատուս քվոն։ Առանցքային պատճառներից մեկը Թուրքիայի աճող դերն է և Արևմուտքի հետ ՌԴ այլևս անշրջելի բախման ժամանակ Թուրքիայի շատ թե քիչ հավասարակշռված դիրքորոշման կարևորությունը Ռուսաստանի համար։ Այստեղ է պետք փնտրել 44-օրյա պատերազմի պատճառը։
Նաև այն, որ Արևմուտքի հետ կանխատեսելի կամ պլանավորվող բախման պայմաններում, երբ ակնհայտորեն արևմտյան տրանսպորտային ուղիները պիտի փակվեին, կամ առնվազն կասկածի տակ հայտնվեին, Ռուսաստանի համար չափազանց կարևոր էր Դարդանելի և Բոսֆորի նեղուցների՝ իր համար շատ թե քիչ բնականոն գործունեությունն ապահովելը (հակառակ դեպքում Սև ծովը ՌԴ-ի համար կդառնար սովորական մի լիճ), ինչպես նաև Թուրքիայի միջոցով դեպի Արևմուտք ցամաքային կապի ապահովումը։
ՌԴ-Վրաստան-Թուրքիա երթուղին նոր ցամաքային հոսքերի խնդիրը չէր լուծի․ Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի կոնֆլիկտների պատճառով դրանցով անցնող ճանապարհները չէին բացվելու։ Իսկ Վերին Լարսը դեռ մինչև ուկրաինական կոնֆլիկտն աշխատում էր ծանրաբեռնված։
Եվ հետևաբար՝ այս հարցի արդյունավետ լուծման միջոցը Հայաստան-Ադրբեջան առանցքի օգտագործումն էր լինելու։
Այս է պատճառը, որ ԼՂ հարցի Լավրովյան պլանը նախատեսում էր հարավային շրջանների հանձնում Ադրբեջանին, որ Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղու և ավտոճանապարհների երթուղին ազատվեր խոչընդոտներից։
Այս իմաստով՝ չնայած հրապարակային հայտարարություններին, Ռուսաստանը ՀՀ տարածքով միջանցքի հիմնական շահառուն է, որովհետև թե Ադրբեջանը, թե Թուրքիան, թե Ռուսաստանն ուզում են, որ ՀՀ տարածքով լինի միջանցք՝ ՌԴ վերահսկողության ներքո։ Էականը վերջին գործոնն է, որովհետև ավտոճանապարհ Իրանի տարածքով էլ կա։ Երկաթուղի՝ Իրանով էլ կարելի է կառուցել։
Ուկրաինայում գործերի ոչ այնքան հաջող ընթացքն ըստ էության ավելի է սրել 2011-ից հետո հաստատված այն վիճակը, որ Ռուսաստանը դժվարանում է հիմա արդեն 2020 թվականից հետո հաստատված ստատուս քվոյի երաշխավորը լինել․ Խծաբերդն ու Փառուխը դրա վառ վկայությունն են։
Թուրքիայի և Ադրբեջանի դերն ավելի է մեծացել, և հիմա Ադրբեջանը կարող է դառնալ ՌԴ-ից ԵՄ գազի և նավթի արտահանման հարթակ»,-ասվում է հոդվածում։
Նույն վերտառությամբ նախորդ հոդվածում «ՀԺ»-ն հրապարակել էր Ադրբեջանի պահանջները ՀՀ-ից 5 կետով․ 1) ԼՂ պաշտպանության բանակի լուծարում, 2) ԼՂ ճանաչում Ադրբեջանի կազմում՝ առանց որևէ` նույնիսկ ինքնավար կարգավիճակի, այսինքն՝ 0 կարգավիճակով, 3) Միջանցք Հայաստանի տարածքով, 4) Սահմանագծման և սահմանազատման գործընթաց 1919, 1920 թվականի քարտեզներով (առայժմ հայտնի չէ, թե կոնկրետ ո՞ր քարտեզների մասին է խոսքը), 5) Անհետ կորած ադրբեջանցիների ճակատագրի պարզաբանում, հնարավոր է հետագայում Հայաստանին պատերազմական հանցագործությունների մեջ մեղադրելու միտումով:

An newspaper belonging to Prime Minister Nikol Pashinyan published a story on Tuesday, October 4, maintaining that Russia wants Armenia to become part of Russia or the Russia-Belarus Union State.
Haykakan Zhamanak daily cited a “reliable source” behind the second part of an article – whose beginning was made public on Monday – claiming that Russia's “desires” in the region fit into its “chain of global desires”, and that Armenia and Karabakh are a “link” in that chain.
“Russia wants from Armenia almost the same as from Ukraine – so that it becomes part of the Russia-Belarus Union State or Russia,” the article reads.
“And if in the case of Ukraine the Russian Federation uses Russian and perhaps Belarusian troops for such a result, in the case of Armenia it is using Azerbaijan’s army and, to some extent, the Russian troops stationed in Armenia.”
Russia is reportedly seeking to show Armenia's security vulnerability so that Yerevan asks to become a part of the Russia-Belarus Union State. This is evidenced by Azerbaijan’s aggression, the “inertness” of the Russian troops stationed in Armenia, the “political inertness” of Russia and the non-fulfillment of obligations to supply arms to Armenia, the piece says.
“The use of the last tool is not accidental and has been employed before: for example, before and after the 2016 war. Armenia should be as vulnerable as possible to embrace Russia as tightly as possible,” the article says.
The Nagorno- Karabakh conflict too fits into this logic, with some difference.
“Russia needs the non-resolution of the Nagorno-Karabakh issue as a lever of influence on both Armenia and Azerbaijan. This desire has been the cornerstone of the status quo established for decades in the Nagorno-Karabakh conflict zone, and based on this cornerstone, it was possible continue Armenia's policy of endlessly negotiations. This continued until 2011, when Russia gradually came to feel the need to change the status quo,” the paper says.
In the event of a “foreseeable or impending conflict” with the West, transport routes would have to be closed, and using the “Armenia-Azerbaijan axis” would serve to ensure land communication. The “Lavrov Plan”, attributed to Russian Foreign Minister Sergei Lavrov, sought to surrender the southern regions of Nagorno-Karabakh to Azerbaijan, so that a railroad and land roads connecting Azerbaijan and Nakhijevan through Armenia was “freed from obstacles”.
“Despite public statements, Russia is the main beneficiary of a corridor through the territory of Armenia, because Azerbaijan, Turkey and Russia want a corridor through the territory of Armenia under the control of the Russian Federation,” the article says.
In the first part of the article, Haykakan Zhamanak published Azerbaijan’s demands from Armenia: 1) Dissolution of the Nagorno-Karabakh Defense Army, 2) Recognition of Nagorno-Karabakh as part of Azerbaijan, without any, even autonomous status, i.e. with 0 status, 3) Corridor through the territory of Armenia, 4) Demarcation and delimitation using maps of 1919, 1920 (so far it is unclear which maps are we talking about), 5) Clarification of the fate of the missing Azerbaijanis, possibly with a tendency to accuse Armenia of war crimes in the future.