ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը եռակողմ ձևաչափով հեռախոսազրույց է ունեցել Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի և Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավար Ջեյհուն Բայրամովի հետ։ Բլինքենը երախտագիտություն է հայտնել Հայաստանին և Ադրբեջանին կայուն խաղաղության համաձայնագրի ձեռքբերման ուղղությամբ վերջիններիս ձեռնարկվող դրական քայլերի համար։
Պետքարտուղարը ողջունել է ռազմագերիների ազատ արձակումը և վերահաստատել ԱՄՆ-ի հանձնառությունը՝ օգնելու Հայաստանին և Ադրբեջանին կարգավորելու խնդիրները խաղաղ ճանապարհով և ընդգծել, որ դիվանագիտությունը միակ ճանապարհն է, հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»։
Նա ողջունել է հոկտեմբերի 2-ին արտգործնախարարների հանդիպումը՝ որպես կարևոր առաջընթաց խաղաղ գործընթացում։
Նա ընդգծել է, սակայն, որ այս մեկ շաբաթը նշանավորվեց մեծաթիվ բռնություններով, ներառյալ հայ զինվորների և ականների պայթյունների հետևանքով ադրբեջանցի խաղաղ բնակիչների մահերով:
Հոկտեմբերի 4-ին ադրբեջանական կողմը ԱՄՆ միջնորդությամբ հայկական կողմին է վերադարձրել 17 հայ ռազմագերու։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երախտագիտություն է հայտնել ԱՄՆ-ին աջակցության համար։

U.S. Secretary of State Antony J. Blinken spoke with Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov and Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan in a trilateral format on Tuesday, October 4, the Department of State spokesperson Ned Price said in a statement.
“Secretary Blinken expressed our appreciation for the positive steps Armenia and Azerbaijan are taking towards reaching a sustainable peace agreement,” the statement reads.
“In a week that has been marked by too much violence, including the deaths of Armenian soldiers and Azerbaijani civilians in landmine explosions, he welcomed the meeting between the ministers on October 2 as an important step forward in the peace process.”
Blinken also commended the release of POWs and reiterated the United States’ commitment to helping Armenia and Azerbaijan resolve issues peacefully and underscored that diplomacy is the only way forward.