Հայաստանում զենք ձեռք բերելու և օգտագործելու կանոնները կմեղնաղցվեն։ Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության մի խումբ պատգամավորների հեղինակած «Զենքի շրջանառության կարգավորման» մասին օրենքում ու կից օրենքներում փոփոխությունների նախագիծը։
Դրանով զենք ձեռք բերելու համար նվազագույն տարիքային շեմը կլինի 21 տարեկանը, չեղարկվում է ակոսափող հրազեն ձեռք բերելու համար 5 տարվա ողորկափող հրազեն ունենալու պարտադիր պահանջը, սահմանվում է զենք ձեռք բերելու պարտադիր քննական կարգի հիմքերը:
Նոր փոփոխությամբ՝ չեղարկվում է նաև փամփուշտների քանակի սահմանափակումը, հստակեցվում են զենքի տեսակները:

5 Октябрь 2022 - 12:54 AMT
Национальное собрание Армении 5 октября во втором и окончательном чтении приняло законопроект о внесении поправок в закон «О регулировании оборота оружия» и смежных законах. Проект был представлен группой депутатов от правящей партии «Гражданский договор».
Согласно законопроекту, минимальный возрастной ценз для приобретения огнестрельного оружия составит 21 год, отменяется обязательное требование 5-летнего стажа владения гладкоствольным оружием для приобретения огнестрельного оружия, а также устанавливаются основания обязательной процедуры освидетельствования для приобретения огнестрельного оружия.
Гражданам также разрешат перезарядку патронов к нарезному оружию.
Поправки вступают в силу спустя 6 месяцев после официальной публикации. А выданные ранее гражданам лицензии и разрешения остаются в силе до истечения срока действия.