Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը, Հայաստանում ` «Expo Russia–Armenia 2022» 9-րդ միջազգային արդյունաբերական ցուցահանդեսի շրջանակում պատասխանելով լրագրողների հարցերին, ասել է, որ ՀԱՊԿ-ի գործողությունները ցույց կտան կազմակերպության ներկայությունն ու դերը տարածաշրջանում։
Նա հիշեցրել է, որ նախորդ շաբաթ Հայաստան էր եկել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը և հանդիպել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Որքան ես գիտեմ, Զասը Փաշինյանին զեկուցել է այն առաջարկությունները, որոնք քարտուղարությունը, ՀԱՊԿ-ի միացյալ շտաբը մտադիր է ձևակերպել կազմակերպության պետությունների ղեկավարների քննարկմանը ներկայացնելու համար: Կարծում եմ՝ խոսքը կոնկրետ քայլերի մասին է, որոնք պետք է գործնականում ցույց տան կազմակերպության ներկայությունն ու դերն այս տարածաշրջանում»,- ասել է Կոպիրկինը։
ՀԱՊԿ առաքելությունը Հայաստան էր ժամանել Հավաքական անվտանգության խորհրդի սեպտեմբերի 13-ի արտահերթ նիստի որոշման համաձայն: Այցի ընթացքում նրանք հանդիպել էին Հայաստանի ղեկավար կազմի հետ և այցելել հայ-ադրբեջանական սահման։ Նիկոլ Փաշինյանը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարին ընդունել էր սեպտեմբերի 29-ին։ Հայտարարվել էր, որ Զասը վարչապետին է ներկայացրել ՀԱՊԿ առաքելության աշխատանքի նախնական արդյունքները։
Ավելի վաղ՝ սեպտեմբերի 13-ին՝ ժամը 00:05-ից Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները Գորիսի, Կապանի, Ջերմուկի, Վարդենիսի, Սոթքի ուղղությամբ խոշոր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից սկսել են ինտենսիվ կրակ վարել հայկական դիրքերի ուղղությամբ, կիրառվել են նաև ԱԹՍ-ներ, հրետանի, ականանետեր՝ թիրախավորելով թե ռազմական, և թե քաղաքացիական ենթակառուցվածքները։ Սեպտեմբերի 14-ի երեկոյից հրադադար է հաստատվել, սակայն իրավիճակը շարունակում է մնալ լարված։

Действия Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) покажут присутствие и роль ОДКБ в регионе. Об этом посол РФ в Армении Сергей Копыркин заявил на полях 9-й международной промышленной выставки Expo Russia — Armenia 2022 в Ереване, пишет Sputnik Армения.
Российский дипломат напомнил, что в конце прошлой недели в Ереван вновь приехал генсек ОДКБ Станислав Зась и провел переговоры с премьер-министром Армении Николом Пашиняном по ситуации на границе.
«Насколько мне известно, он докладывал ему о тех рекомендациях, которые секретариат, Объединенный штаб ОДКБ намерены сформулировать для рассмотрения главами государств Организации. Думаю, речь идет о конкретных шагах, которые должны показать на практике присутствие и роль Организации в этом регионе», – сказал Копыркин.
29 сентября генеральный секретарь ОДКБ Станислав Зась проинформировал Пашиняна о предварительных итогах работы Миссии Организации в Армении.
Миссия ОДКБ во главе с генсеком Организации ранее побывала в Армении, в соответствии с решением внеочередного заседания Совета коллективной безопасности ОДКБ 13 сентября. На миссию были возложены задачи по оценке сложившейся обстановки, подготовке обстоятельного доклада главам государств-членов ОДКБ о ситуации в регионе и выработке предложений по деэскалации возникшей напряженности в отдельных районах на границе Армении с Азербайджаном.