ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Պրահայում հանդիպմանը Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման համատեքստում երկուստեք կարևորել են ուղիղ շփումներն ու բարձր մակարդակի հանդիպումները:
Հանդիպումը տեղի է ունեցել Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում։
Շեշտվել է երկու երկրի հատուկ ներկայացուցիչների քննարկումների արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների շուտափույթ իրականացման անհրաժեշտությունը: Մասնավորապես, խոսքը վերաբերում է երրորդ երկրների քաղաքացիների համար ցամաքային սահմանի բացմանը, Հայաստան-Թուրքիա ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների իրականացմանը, հայտնում է վարչապետի մամուլի ծառայությունը:
Փաշինյանը և Էրդողանը քննարկել են Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն ու այդ ուղղությամբ հետագա հնարավոր քայլերը:
Մտքեր են փոխանակվել նաև տարածաշրջանային գործընթացների շուրջ:
Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում Պրահայում հոկտեմբերի 6-ին տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի քառակողմ հանդիպումը, որի արդյունքում հայտարարություն է ընդունվել, որով կողմերը հաստատել են հանձնառությունը, որ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը և համաձայնություն են տվել ԵՄ քաղաքացիական առաքելության տեղակայմանը ՀՀ-Ադրբեջան սահմանին, որի առավելագույն ժամկետը 2 ամիս է։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Turkish President Recep Tayyip Erdogan held a meeting in Prague on Thursday, October 7, during which the speedy implementation of agreements reached by the special representatives of the two countries was emphasized.
According to a statement from Pashinyan’s office, the two stressed the importance of direct contacts and high-level meetings in the context of Armenia-Turkey rapprochement.
Pashinyan and Erdogan discussed the process of normalization of Armenia-Turkey relations and possible further steps in that direction.
“The need for the speedy implementation of the agreements reached as a result of the discussions of the special representatives of the two countries was emphasized. In particular, it refers to the opening of the land border for citizens of third countries, the implementation of direct air cargo transportation between Armenia and Turkey,” Pashinyan’s office said in a statement.
After the meeting, Erdogan told a press conference that he “sincerely” believes that Turkey and Armenia can achieve full normalization on the basis of good neighborly relations in the region.