ՀՀ ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը հոկտեմբերի 6-ին ընդունել է Չեխիայի ԱԳՆ Անվտանգային քաղաքականության վարչության պետ Իվան Պոչուխի գլխավորած պատվիրակությանը , որին տեղեկացրել է սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանը լայնամասշտաբ հարձակման մասին և նշել, որ շնորհիվ միջազգային հանրության հասցեական արձագանքի և ջանքերի՝ հնարավոր է եղել հաստատել փխրուն հրադադար։
Նա երախտագիտություն է հայտնել Չեխիայի Պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի կողմից հայ ռազմագերիների վերադարձի վերաբերյալ բանաձևերի ընդունման կապակցությամբ։
Քոչարյանը նշել է, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում է Չեխիայի հետ բարեկամական հարաբերությունների դինամիկ զարգացումն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերում։ Անդրադառնալով միջխորհրդարանական հարաբերություններին՝ հանձնաժողովի նախագահը կարևորել է երկու խորհրդարանների միջև համագործակցության խորացումը, գոհունակություն հայտնելով խորհրդարանական բարեկամական խմբերի միջև ակտիվ փոխայցերի վերաբերյալ։ Հանձնաժողովի նախագահն անդրադարձել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների վերադարձման հարցին՝ ակնկալելով միջազգային հանրության՝ այդ թվում Չեխիայի աջակցությունը։
Չեխիայի ԱԳ նախարարության Անվտանգային քաղաքականության վարչության պետ Իվան Պոչուխը շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման համար։ Նա նույնպես կարևորել է երկկողմ հարաբերությունների հետագա խորացման անհրաժեշտությունը։
Պոչուխը նշել է, որ Չեխիան, որպես Եվրոպական միության Խորհրդի նախագահությունը ստանձնած երկիր, իր աջակցությունն է հայտնում Հայաստանին։

8 Октябрь 2022 - 10:22 AMT
Председатель парламентской комиссии по вопросам обороны и безопасности Армени Андраник Кочарян принял делегацию во главе с заведующим отделом политики безопасности МИД Чехии Иваном Почухом, который был проинформирован о крупномасштабном нападении Азербайджана на Армению 13 сентября. Кочарян отметил, что благодаря адресному реагированию и усилиям международного сообщества удалось установить хрупкое прекращение огня.
Он выразил благодарность в связи с принятием Комитетом по внешним связям Палаты депутатов Чехии постановлений о возвращении армянских военнопленных.
Кочарян отметил, что Армения придает большое значение динамичному развитию дружественных отношений с Чехией как в двустороннем, так и в многостороннем форматах. Касаясь межпарламентских связей, председатель комитета подчеркнул углубление сотрудничества между двумя парламентами, выразив удовлетворение активными взаимными визитами между парламентскими группами дружбы. Председатель комиссии коснулся вопроса возвращения армянских военнопленных, содержащихся в Азербайджане, рассчитывая на поддержку международного сообщества, в том числе Чехии.
Почух поблагодарил за встречу. Он также подчеркнул необходимость дальнейшего углубления двусторонних отношений.
Почух отметил, что Чехия, как страна, взявшая на себя председательство в Совете Евросоюза, выражает поддержку Армении.