«Կարեն Դեմիրճյանի անվան Երևանի մետրոպոլիտեն» ՓԲԸ–ի տնօրեն Բաբկեն Սեդրակյանը հայտնել է, որ մետրոյում ուղևորահոսքի աճով պայմանավորված`որոշում է կայացվել հոկտեմբերի15-ից լրացուցիչ 2-3 վագոն շահագործել։
Նրա խոսքով` ենթակառուցվածքի զարգացման համար մետրոպոլիտենի ղեկավարությունն անում է հնարավոր ամեն ինչ, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Սեդրակյանն ասել է նաև, որ Երևանի «Աջափնյակ» մետրոյի կայարանի շինարարությունը, նախնական տվյալներով, կարող է սկսվել 2023 թվականին։
«Նախնական տվյալներով` շինարարական աշխատանքները կարող են 4-5 տարի տևել»,–հավելել է նա։
Առաջիկայում սպասվում է Երևանում կամրջի և «Աջափնյակ» մետրոյի կայարանի կառուցման համար 500 մլն դոլարի չափով ռուսական վարկի հաստատումը։ Նախատեսվում է, որ կայարանը կլինի Հրազդան գետի վրա կառուցվելիք կամրջի վրա։ Ըստ քաղաքային իշխանությունների պլանի՝ մետրոյի նոր կայարան տանող 525 մետր երկարությամբ ճանապարհը պետք է անցնի թունելով, որի շինարարությունը սկսվել է դեռևս խորհրդային տարիներին և անավարտ մնացել:

8 Октябрь 2022 - 09:57 AMT
Новую станцию метро в Ереване могут начать строить в 2023 году: В эксплуатацию введут дополнительные вагоны
Строительство новой станции метро «Ачапняк» в Ереване, по предварительным данным, начнется в 2023 году. Об этом сообщил директор ЗАО «Ереванский метрополитен» Бабкен Седракян, пишет Sputnik Армения.
«Работы могут продлиться 4-5 лет», – сказал Седракян.
По его словам, руководство метрополитена делает все возможное для развития инфраструктуры. В связи с ростом пассажиропотока принято решение с 15 октября ввести в эксплуатацию дополнительно два-три вагона.
По плану городских властей, путь до новой станции метро протяженностью в 525 метров должен проходить через тоннель, строительство которого началось еще в советские годы и осталось незавершенным.
Вопрос строительства станции метро «Ачапняк» актуализировался в последние годы. Ранее сообщалось, что проектными работами займется российская компания «Метрогипротранс». Станцию планируется разместить на мосту, который будет построен над рекой Раздан.