Եռօրյա պաշտոնական այցով Մոսկվայում գտնվող ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակության և ՌԴ Դաշնային ժողովի Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի հանդիպման առանցքային հարցերից է եղել Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի վերջին զինված ագրեսիան:
Անդրադառնալով ՀԱՊԿ-ի գործունեությանը՝ Սիմոնյանը նշել է, որ կազմակերպությունը չի կարողացել իր անդամներից մեկի դեմ ագրեսիային արձագանքել օպերատիվ և արդյունավետ:
«Հայաստանն անվտանգության մասով երկարաժամկետ լուծումների ժամանակ չունի»,- ընդգծել է ԱԺ նախագահը:
«Մեր այցը Մոսկվա տեղի է ունենում Հայաստանի համար բարդ շրջանում: Ինչպես արդեն հայտնի է, սեպտեմբերի 13-ից Ադրբեջանը Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ագրեսիայի նոր փուլ է սկսել: Ադրբեջանի զինված ուժերը Հայաստանի տարածքի խորքում, մի քանի ուղղություններով ինտենսիվ գնդակոծել են ոչ միայն ՀՀ ԶՈւ դիրքերը, այլև քաղաքացիական ենթակառուցվածքների օբյեկտները: Ցավալի փաստ է. 207 զոհ ու վիրավոր ունենք»,- նշել է Սիմոնյանը։
ԱԺ նախագահը ՀՀ միջազգայնորեն ճանաչված ինքնիշխան տարածքի դեմ Ադրբեջանի լայնածավալ հարձակումն անվանել է ԱՊՀ տարածքում Ադրբեջանի կողմից զավթողական նպատակներ ունեցող վտանգավոր միտում:
Սիմոնյանը միևնույն ժամանակ հույս է հայտնել, որ ՀԱՊԿ աշխատանքների ընթացքում մշակված առաջարկություններն իրենց լուման կներդնեն իրավիճակի ապաէսկալացման և մեր տարածաշրջանում կայունության հաստատման գործում:
Նա նշել է, որ հայ-ռուսական դաշնակցային փոխգործակցությունը հիմնված է մեր երկրների ժողովուրդների և պատմականորեն ձևավորված բարեկամության վրա:
Անդրադարձ է եղել Ռուսաստանում հայկական սփյուռքին և Հայաստանում բնակություն հաստատած ՌԴ բազմահազար քաղաքացիներին առնչվող հարցերի:

10 Октябрь 2022 - 13:37 AMT
Спикер парламента РА в Москве: ОДКБ не смогла оперативно и эффективно отреагировать на агрессию против Армении
Делегация во главе с председателем Национального собрания Армении Аленом Симоняном находится в Москве с трехдневным официальным визитом. 10 октября делегацию принял председатель Государственной Думы Федерального Собрания РФ Вячеслав Володиным, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Вооруженная агрессия Азербайджана против Республики Армения стала одним из ключевых вопросов встречи с российскими партнерами.
«Наш визит в Москву проходит в сложный для Армении период. Как уже известно, с 13 сентября Азербайджан начал новый виток агрессии против суверенной территории Республики Армения. Вооруженные силы Азербайджана интенсивно обстреливали не только позиции ВС РА, но и объекты гражданской инфраструктуры в глубине территории Армении, по нескольким направлениям. Это прискорбный факт: у нас 207 погибших и раненых», – отметил Симонян, назвав широкомасштабное нападение Азербайджана на международно признанную суверенную территорию Республики Армения опасной тенденцией с агрессивными целями со стороны Азербайджана в СНГ.
В этом контексте, касаясь деятельности ОДКБ, Симонян отметил, что организация не смогла оперативно и эффективно отреагировать на агрессию против одного из своих членов. «У Армении нет времени на долгосрочные решения в сфере безопасности», – подчеркнул спикер НС РА.
При этом Симонян выразил надежду, что выработанные в ходе работы ОДКБ предложения внесут лепту в деэскалацию ситуации и установление стабильности в нашем регионе. Затронуты вопросы, связанные с армянской диаспорой Российской Федерации и прибывшими в Армению тысячами релокантов – граждан РФ.
На встрече обоюдно отмечено, что залогом постоянного развития двусторонних связей является активный политический диалог на всех уровнях, в частности, между главами наших стран, который намечает динамику сотрудничества во всех сферах.