ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն Աստանայում Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպմանը շեշտել է, որ հայկական կողմն ակնկալում է ՌԴ-ի, որպես ռազմավարական դաշնակցի, միանշանակ դիրքորոշումը և աջակցությունը՝ ադրբեջանական զինված ուժերը ՀՀ ինքնիշխան տարածքից դուրս բերելու հարցում:
Ներկայացնելով իրավիճակը՝ նա նշել է, որ Ադրբեջանի ախորժակը գնալով աճում է և «խոսքն արդեն միայն Լեռնային Ղարաբաղի մասին չէ, թեև այնտեղ խնդիրները մնում են չլուծված, այլ նաև Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների»։
«Դուք լավ գիտեք, որ Մոսկվայում մեր հանդիպումից մեկ շաբաթ անց՝ սեպտեմբերի 13-ին տեղի ունեցավ Ադրբեջանի զինուժի լայնամասշտաբ ներխուժում Հայաստանի տարածք, ընդ որում դրանք տարածքներ են, որ միայն շատ սուր երևակայության դեպքում կարող են կապվել սահմանազատման չավարտված գործընթացի հետ: Դրանք անխոս, աներկբա Հայաստանի սուվերեն տարածքներն են: Գիտեք, որ հրետանային հարվածներ են հասցվել քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին, զոհեր կան ոչ միայն զինվորականների, այլև խաղաղ բնակիչների շրջանում: Հենց ադրբեջանցիների կողմից տարածվել են հայ զինվորների սպանության տեսանյութեր»,-ասել է Միրզոյանը:
Հիշեցնելով, որ հարցը քննարկվել է նաև ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում՝ Միրզոյանն ասել է․ «Որոշ, կարելի է ասել չեզոք, ոչ այնքան բարեկամ երկրներ, որոնց հետ չունենք բարեկամության և դաշնակցության այսպիսի երկար պատմություն, հանդես են եկել հայտարարություններով, որոնք առավել հստակ և օբյեկտիվ էին արտացոլում հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակը»:
Միրզոյանը ընդգծել է, որ իրադարձությունները շատ արագ են զարգանում, շատ կողմեր կան, որոնք առաջարկում են իրենց միջնորդական ջանքերը, հարթակները և որ հայկական կողմի համար շատ կարևոր է իմանալ Ռուսաստանի դիրքորոշումն այս հարցերի շուրջ։
Արարատ Միրզոյանն ու Սերգեյ Լավրովը վերահաստատել են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններով ձեռքբերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման անհրաժեշտությունը։ Այս համատեքստում ընդգծվել է սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովների, ինչպես նաև տարածաշրջանում տնտեսական կապերի և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների կարևորությունը։
Հումանիտար խնդիրների կարգավորման համատեքստում Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց շուտափույթ հայրենադարձման հրամայականը: Հայկական կողմը կարևորել է Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների նկատմամբ իրականացված արտադատական սպանությունների, խոշտանգումների և այլ պատերազմական հանցագործությունների մեղավորների ու կազմակերպիչների պատասխանատվության ենթարկումը։
Հայաստանի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարարները քննարկել են նաև երկու երկրների դաշնակցային հարաբերությունների լայն օրակարգը։

12 октября находящийся в Астане с рабочим визитом министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян встретился с главой МИД РФ Сергеем Лавровым.
Собеседники коснулись ряда вопросов региональной безопасности и стабильности. Состоялся обмен мнениями относительно работ по разработке мирного договора между Арменией и Азербайджаном, вопросов урегулирования нагорно-карабахского конфликта, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Была особо отмечена важность незамедлительного вывода азербайджанских вооруженных сил, вторгшихся на суверенную территорию РА в результате недавней агрессии Азербайджана и соблюдения режима прекращения огня, были затронуты вопросы, касающиеся внедрения международных механизмов мониторинга и контроля пограничной ситуации. Мирзоян подчеркнул, что армянская сторона ожидает однозначной позиции России как стратегического союзника и поддержки в вопросе вывода азербайджанских вооруженных сил с суверенной территории РА.
Представляя ситуацию, Мирзоян отметил, что аппетит Азербайджана растет и «речь идет уже не только о Нагорном Карабахе, хотя проблемы там остаются нерешенными, но и о суверенных территориях Армении».
«Вы прекрасно знаете, что через неделю после нашей встречи в Москве, 13 сентября, произошло широкомасштабное вторжение азербайджанских вооруженных сил на территорию Армении, и речь идет о районах, которые можно связать с незавершенным процессом демаркации только в случае очень сильного воображения. Они, несомненно, являются суверенными территориями Армении. Вы знаете, что гражданская инфраструктура подверглась артиллерийскому обстрелу, есть жертвы не только среди военных, но и среди мирного населения. Азербайджанцы распространили видео убийства армянских солдат», – сказал Мирзоян.
Напомнив, что этот вопрос также обсуждался в Совете Безопасности ООН, Мирзоян сказал: «Некоторые нейтральные, не очень дружественные страны, с которыми у нас нет столь длительной истории дружбы и союзничества, выступили с заявлениями, более четко и объективно отражающими ситуацию на армяно-азербайджанской границе».
Мирзоян подчеркнул, что события развиваются очень быстро, есть много сторон, которые предлагают свои посреднические усилия, платформы и что армянской стороне очень важно знать позицию России по этим вопросам.
В контексте урегулирования гуманитарных проблем, Арарат Мирзоян подчеркнул императиву неотложного возвращения армянских военнопленных и других удерживаемых лиц. Армянская сторона отметила важность привлечения к ответственности виновных и организаторов внесудебных убийств, пыток и других военных преступлений, совершенных Азербайджаном в отношении армянских военнопленных.
Мирзоян и Лавров подтвердили необходимость реализации договоренностей, достигнутых трехсторонними заявлениями от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года. В этом контексте была подчеркнута важность работ комиссий по делимитации и пограничной безопасности, а также по разблокированию экономических связей и транспортных инфраструктур в регионе.