ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն Աստանայում Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպմանը շեշտել է, որ հայկական կողմն ակնկալում է ՌԴ-ի, որպես ռազմավարական դաշնակցի, միանշանակ դիրքորոշումը և աջակցությունը՝ ադրբեջանական զինված ուժերը ՀՀ ինքնիշխան տարածքից դուրս բերելու հարցում:
Ներկայացնելով իրավիճակը՝ նա նշել է, որ Ադրբեջանի ախորժակը գնալով աճում է և «խոսքն արդեն միայն Լեռնային Ղարաբաղի մասին չէ, թեև այնտեղ խնդիրները մնում են չլուծված, այլ նաև Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների»։
«Դուք լավ գիտեք, որ Մոսկվայում մեր հանդիպումից մեկ շաբաթ անց՝ սեպտեմբերի 13-ին տեղի ունեցավ Ադրբեջանի զինուժի լայնամասշտաբ ներխուժում Հայաստանի տարածք, ընդ որում դրանք տարածքներ են, որ միայն շատ սուր երևակայության դեպքում կարող են կապվել սահմանազատման չավարտված գործընթացի հետ: Դրանք անխոս, աներկբա Հայաստանի սուվերեն տարածքներն են: Գիտեք, որ հրետանային հարվածներ են հասցվել քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին, զոհեր կան ոչ միայն զինվորականների, այլև խաղաղ բնակիչների շրջանում: Հենց ադրբեջանցիների կողմից տարածվել են հայ զինվորների սպանության տեսանյութեր»,-ասել է Միրզոյանը:
Հիշեցնելով, որ հարցը քննարկվել է նաև ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում՝ Միրզոյանն ասել է․ «Որոշ, կարելի է ասել չեզոք, ոչ այնքան բարեկամ երկրներ, որոնց հետ չունենք բարեկամության և դաշնակցության այսպիսի երկար պատմություն, հանդես են եկել հայտարարություններով, որոնք առավել հստակ և օբյեկտիվ էին արտացոլում հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակը»:
Միրզոյանը ընդգծել է, որ իրադարձությունները շատ արագ են զարգանում, շատ կողմեր կան, որոնք առաջարկում են իրենց միջնորդական ջանքերը, հարթակները և որ հայկական կողմի համար շատ կարևոր է իմանալ Ռուսաստանի դիրքորոշումն այս հարցերի շուրջ։
Արարատ Միրզոյանն ու Սերգեյ Լավրովը վերահաստատել են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններով ձեռքբերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման անհրաժեշտությունը։ Այս համատեքստում ընդգծվել է սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովների, ինչպես նաև տարածաշրջանում տնտեսական կապերի և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների կարևորությունը։
Հումանիտար խնդիրների կարգավորման համատեքստում Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց շուտափույթ հայրենադարձման հրամայականը: Հայկական կողմը կարևորել է Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների նկատմամբ իրականացված արտադատական սպանությունների, խոշտանգումների և այլ պատերազմական հանցագործությունների մեղավորների ու կազմակերպիչների պատասխանատվության ենթարկումը։
Հայաստանի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարարները քննարկել են նաև երկու երկրների դաշնակցային հարաբերությունների լայն օրակարգը։

Azerbaijan's appetite is only growing: it's now not just about Nagorno Karabakh, although problems there have not been resolved there, but also about the sovereign territories of Armenia, Foreign Minister Ararat Mirzoyan told his Russian counterpart Sergey Lavrov on Wednesday, October 12.
Mirzoyan said in Astana that there are many issues on which Armenia wants to hear the clear position of the Russian Federation.
"We are fully committed to the three trilateral statements of the heads of our states. We appreciate the personal contribution of President Vladimir Putin and Russia to the establishment of peace and normalization of relations with Azerbaijan," Mirzoyan said.
"At the same time, we see that Azerbaijan's appetite is only growing, it is not only about Nagorno Karabakh, although the problems there have not been resolved, but also about the sovereign territories of the Republic of Armenia. Here we, Armenia, as you said, Russia's sympathizer and strategic partner, expect a clear position of the Russian Federation."
Mirzoyan noted that the issue has been discussed at the UN Security Council session, and some countries, with which Armenia doesn't have a long history of friendship and strategic partnership, made statements that reflect the situation on the Armenian-Azerbaijani border more objectively and clearly.
"The situation is developing intensively; negotiations are going on intensively. There are many parties that offer their mediation efforts, approaches, and platforms. It is very important for us to know Russia's position on these issues. We want to feel the support of Russia and move forward in the direction of the settlement of Armenian-Azerbaijani relations in the spirit of trilateral agreements. We are ready for that," Mirzoyan emphasized.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, Azeri President Ilham Aliyev, French President Emmanuel Macron and European Council President Charles Michel earlier reached an agreement that will see a civilian EU mission head to the countries' border to assess the situation.