Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը մեղադրել է Ռուսաստանին ՀՀ և Ադրբեջանի միջև վերջին բախումները «նպատակաուղղված հրահրելու մեջ՝ ապակայունացնելու համար իրավիճակը Կովկասում և դրա սահմաններից դուրս»։ Այդ մասին Մակրոնը խոսել է France 2 հեռուստաալիքի եթերում, գրում է Reuters-ը։
«Ինչ է կատարվում սահմանին վերջին երկու տարում… 5000 ռուս զինվոր է տեղակայված սահմանին, բայց ռուսներն օգտագործում են հարյուրամյակների պատմություն ունեցող հակամարտությունը և խաղում են Ադրբեջանի խաղը` Թուրքիայի մասնակցությամբ, որպեսզի թուլացնեն Հայաստանը, որի հետ սերտ հարաբերություններ ունեն: Տեսնո՞ւմ եք` ինչ է կատարվում։ Սա իրավիճակն ապակայունացնելու Ռուսաստանի փորձն է, որն ուզում է խառնաշփոթ իրավիճակ ստեղծել Կովկասում` բոլորիս ապակայունացնելու համար»,- ասել է նա։
Նա նաև ասել է, որ սեպտեմբերին Ադրբեջանը մի քանի հարձակողական գործողություն է նախաձեռնել սահմանին՝ «հավանաբար, իր տարածքի մի մասից դեպի մյուսը միջանցք բացելու մտադրությամբ։
«Մենք միանշանակ դատապարտեցինք դա։ Եվրոպայի խորհրդի հետ միասին մենք հավաքեցիքն ՀՀ վարչապետին և Ադրբեջանի նախագահին և որոշեցինք, որ կողմերն առաջին հերթին պետք է պարտավորվեն ճանաչել 1991թ․ սահմանները»,- ասել է Մակրոնը։

13 Октябрь 2022 - 10:59 AMT
Президент Франции Эммануэль Макрон в эфире телеканала France 2 обвинил Россию «в целенаправленной провокации недавних столкновений между Азербайджаном и Арменией – с целью дестабилизации ситуации в кавказском регионе и за его пределами».
«Что происходит на границе последние два года… 5000 российских солдат якобы охраняют границу, (но) русские воспользовались этим конфликтом, который насчитывал несколько столетий, сыграли в пользу Азербайджана при соучастии Турции и вернулись к тому, чтобы ослабить Армению, с которой раньше были близки», – сказал Макрон, пишет Reuters.
Он заявил, что в последние месяцы Москва нагнетала напряженность в пользу Азербайджана.
«Вы видите, что происходит? Это попытка России дестабилизировать ситуацию. Она хочет создать беспорядок на Кавказе, чтобы дестабилизировать всех нас», – отметил президент Франции.
Макрон также сообщил, что в сентябре Азербайджан инициировал несколько наступательных операций на границе, «вероятно, с намерением открыть коридор из одной части своей территории в другую».
«Мы однозначно осудили это. Вместе с Советом Европы мы собрали премьер-министра Армении и президента Азербайджана и решили, что стороны в первую очередь должны взять на себя обязательство признать границы 1991 года», – сказал Макрон.
Франция, США и Россия являются странами-сопредседателями Минской группы ОБСЕ, наделенными мандатом на поиск путей мирного урегулирования карабахского конфликта.