Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը մեղադրել է Ռուսաստանին ՀՀ և Ադրբեջանի միջև վերջին բախումները «նպատակաուղղված հրահրելու մեջ՝ ապակայունացնելու համար իրավիճակը Կովկասում և դրա սահմաններից դուրս»։ Այդ մասին Մակրոնը խոսել է France 2 հեռուստաալիքի եթերում, գրում է Reuters-ը։
«Ինչ է կատարվում սահմանին վերջին երկու տարում… 5000 ռուս զինվոր է տեղակայված սահմանին, բայց ռուսներն օգտագործում են հարյուրամյակների պատմություն ունեցող հակամարտությունը և խաղում են Ադրբեջանի խաղը` Թուրքիայի մասնակցությամբ, որպեսզի թուլացնեն Հայաստանը, որի հետ սերտ հարաբերություններ ունեն: Տեսնո՞ւմ եք` ինչ է կատարվում։ Սա իրավիճակն ապակայունացնելու Ռուսաստանի փորձն է, որն ուզում է խառնաշփոթ իրավիճակ ստեղծել Կովկասում` բոլորիս ապակայունացնելու համար»,- ասել է նա։
Նա նաև ասել է, որ սեպտեմբերին Ադրբեջանը մի քանի հարձակողական գործողություն է նախաձեռնել սահմանին՝ «հավանաբար, իր տարածքի մի մասից դեպի մյուսը միջանցք բացելու մտադրությամբ։
«Մենք միանշանակ դատապարտեցինք դա։ Եվրոպայի խորհրդի հետ միասին մենք հավաքեցիքն ՀՀ վարչապետին և Ադրբեջանի նախագահին և որոշեցինք, որ կողմերն առաջին հերթին պետք է պարտավորվեն ճանաչել 1991թ․ սահմանները»,- ասել է Մակրոնը։

France's President Emmanuel Macron accused Russia on Wednesday, October 12 of purposely provoking the recent clashes between Armenia and Azerbaijan as part of an effort to destabilise the Caucasus region and beyond, Reuters reports.
The worst fighting between the two ex-Soviet countries since 2020 broke out in late September, when Azerbaijan attacked and killed more than 200 Armenians.
Speaking to France 2 television on Wednesday Macron said Moscow had stoked tensions in recent months in favour of Azerbaijan.
"What's been happening on the border the last two years … 5,000 Russian soldiers are allegedly there to guarantee the border, (but) the Russians have used this conflict which dated back several centuries and played Azerbaijan's game with Turkish complicity and came back to weaken Armenia which was once a country it was close to," Macron said.
"You see what's happening? It's an effort by Russia to destabilise. It wants to create disorder in the Caucasus to destabilise all of us."
France, along with the United States and Russia are co-chairs of the Organization for Security and Co-operation in Europe's (OSCE) Minsk Group that mediates over Nagorno-Karabakh.
Macron last week sat down with Azeri President Ilham Aliyev, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and European Council President Charles Michel to flesh out an agreement that will see a civilian EU mission head to the countries' border to assess the situation.