ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել է, որ ԱՄՆ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեք Սալիվանի և Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի հետ քննարկվել է խաղաղության պայմանագրի ժամանակացույցը՝ պայմանավորվել են մինչև տարեվերջ խաղաղության այն կնքել և դելիմիտացիա անել։
«Քննարկել ենք այդ հարցը, այսինքն` մինչև տարեվերջ խաղաղության պայմանագիր ունենալ։ Խոսել ենք նաև դելիմիտացիայի հարցի մասին, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ մինչև տարեվերջ դելիմիտացիա է տեղի լինելու»,-ասել է նա։
Նշելով, որ դելիմիտացիան և խաղաղության պայմանագիրը փոխկապակցված են՝ Գրիգորյանն ասել է, որ ՀՀ-ն մտավախություն ունի, որ խաղաղության պայմանագրից հետո Բաքուն, այսպես կոչված չսահմանազատված սահմանի պատրվակով, կարող է հարձակվել Հայաստանի վրա։
ԱԽ քարտուղարն ասել է, որ 1929-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանի դելիմիտացիայի գործընթաց է եղել, որը կարելի է հիմք ընդունել՝ ապահովելով ՀՀ 29,800 քկմ տարածքը։
Խոսելով կոմունիկացիաների բացման մասին՝ Գրիգորյանը մեկ անգամ ևս շեշտել է, որ միջանցքային տրամաբանությամբ որևէ հարց չի քննարկվելու։

Мирный договор между Арменией и Азербайджаном будет подписан до конца 2022 года. Об этом в интервью Общественному телевидению РА заявил секретарь Совбеза Армении Армен Григорян.
По его словам, до конца года есть договоренность подписать мирный договор с Азербайджаном и завершить процесс делимитации границ. Армения получила расширенные предложения по мирному соглашению от Азербайджана, отметил Григорян.
«В Женеве во время встречи министров иностранных дел армянская сторона получила предложения азербайджанской. В настоящее время мы работаем над этими предложениями. Надеюсь, что мы скоро ответим на эти предложения, и будет возможность встретиться и обсудить их. Они укладываются в логику сделанных ранее пяти предложений. Есть и вопрос деблокады, по которому позиция Армении остается неизменной», – сказал Григорян, отметив, что деблокада должна быть осуществлена по принципу взаимности.
Он сообщил, что вопрос Арцаха в этих предложениях не упоминается.
«По большому счету граница Армении и Азербайджана была делимитирована в 1929 году. Армения, Азербайджан и Грузия прошли этот процесс. Остается прийти к совместному согласию, что мы принимаем это в качестве основы, гарантируем 29 800 кв км Армении и двигаться вперед», – сказал Григорян.
По его словам, Ереван считает, что и после мирного договора Баку может использовать повод «неделимитированной границы» для атаки на Армению.
В повестке остается также вопрос вывода войск Азербайджана с суверенной территории Армении. Григорян отметил, что этой же позиции придерживаются США.