Հոկտեմբերի 13-ին Եվրոպական միությունից տեխնիկական խումբ կժամանի Հայաստան՝ կքննարկվի նաև առաքելության տեղակայման վայրի հարցը։ Այդ մասին հայտարարել է արտաքին գործերի փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանը:
Թե որտեղ է տեղակայվելու ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը՝ դեռ հստակ որոշված չէ:
«Այսօր կժամանի տեխնիկական խումբը, կքննարկվի նաև այդ հարցը», – լրագրողների հետ զրույցում ասել է փոխնախարարը, հայտնում է Aysor.am-ը։
Դիտարկմանը, թե ՀԱՊԿ-ն էլ է առաջարկել դիտորդներ ուղարկել հայ-ադրբեջանական սահման՝ որի՞ն կտրվի նախընտրությունը՝ փոխնախարարն ասել է, որ հայկական կողմը բաց է բոլոր առաջարկների համար։
«Մենք բաց ենք բոլոր այն առաջարկների համար, որոնց շնորհիվ կամրապնդվի մեր անվտանգությունը, որ խուսափենք այն իրավիճակից, որն ունեցանք սեպտեմբերին»,-ասել է նա։

13 Октябрь 2022 - 12:04 AMT
13 октября в Армению прибудет техническая группа из Евросоюза. Об этом заявил на брифинге заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян.
Пока не решено точно, где будет размещена гражданская миссия ЕС.
«Сегодня прибудет техническая группа, будет обсужден также вопрос размещения миссия ЕС», – сказал замминистра в беседе с журналистами, пишет Aysor.am.
На замечание, что ОДКБ предложило отправить своих наблюдателей в Армению, какой миссии будет отдано предпочтение, заместитель министра ответил: «Мы открыты для всех предложений, благодаря которым укрепится наша безопасность, и чтобы избежать той ситуации, которая была в сентябре».
По итогам встречи лидеров Армении, Франции, Азербайджана и ЕС в Праге было принято заявление. Согласно заявлению, Армения и Азербайджан признают территориальную целостность друг друга, вдоль границы с Азербайджаном будет размещена гражданская миссия ЕС.