Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի, Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հանդիպմանն Աստանայում հատուկ ուշադրություն է հատկացվել ՀՀ և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման շուրջ բանակցությունների ընթացքին։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարարությունը։
Նշվում է, որ նախարարները քննարկել են «հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված համատեղ ջանքերը», հաստատել են նվիրվածությունը ՀՀ, ՌԴ և Ադրբեջանի ղեկավարների 2020-ի նոյեմբերի 9-ի, 2021-ի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարությունների բոլոր դրույթների կատարմանը։
«Առարկայական քննարկում է եղել տարածաշրջանի տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման հարցերի վերաբերյալ՝ ՌԴ, ՀՀ և Ադրբեջանի փոխվարչապետների գլխավորած եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեության, ՌԴ խորհրդատվական աջակցությամբ հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման հանձնաժողովի, երեք երկրի հասարակությունների և փորձագետների ներկայացուցիչների երկխոսության գծով։ Առանձին ուշադրություն է հատկացվել ՀՀ և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման շուրջ բանակցությունների ընթացքին»,-ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։
Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել եռակողմ շփումները տարբեր մակարդակներով և մոտակա ժամանակահատվածում։
Աստանայում է նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ նա մասնակցում է ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի հերթական նիստին:

The Foreign Ministers of Armenia, Russia and Azerbaijan – Ararat Mirzoyan, Sergei Lavrov and Jeyhun Bayramov – met in Astana on the sidelines of CIS events to discuss “joint efforts to normalize Azerbaijani-Armenian relations”, the press service of the Russian Foreign Ministry reports.
“They reaffirmed the commitment to comprehensive compliance with all the provisions of the statements of the leaders of Azerbaijan, Armenia and Russia dated November 9, 2020, January 11 and November 26, 2021,” the Russian Foreign Ministry said in a statement.
“A substantive review was conducted on issues of unblocking economic and transport ties in the region through the Trilateral Working Group co-chaired by the Deputy Prime Ministers of Russia, Azerbaijan and Armenia, the work of the Commission on the delimitation of the Azerbaijani-Armenian border with the advisory assistance of Russia, the dialogue of public representatives and experts from the three countries. Special attention is paid to the course of negotiations on the conclusion of a peace treaty between Azerbaijan and Armenia.”