Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Ժողովրդավարական գործընկերության հանձնախմբի (ԺԳՀ) նախագահ Դեյվիդ Փրայսի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանն անդրադարձել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիային և կարևորել Միացյալ Նահանգների ու, առհասարակ, միջազգային հանրության համարժեք և հասցեական արձագանքը:
Փրայսն անթույլատրելի է համարել Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի սուվերեն տարածք ներխուժումն ու նշել ադրբեջանական ստորաբաժանումների՝ անհապաղ ելման դիրքեր վերադառնալու անհրաժեշտությունը: Նա դատապարտել է հայ զինվորների նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայացուցիչների կողմից անմարդկային վերաբերմունքն ու գործողությունները: Միաժամանակ, նա կարևորել է մինչ օրս Ադրբեջանում պահվող ռազմագերիների վերադարձի ապահովումը:
Վարչապետը բարձր է գնահատել ԱՄՆ ջանքերն այդ հարցում: Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի, ինչպես նաև տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացների շուրջ:
Վարչապետը շեշտել է նաև Լեռնային Ղարաբաղի մեր հայրենակիցների անվտանգության ու իրավունքների ապահովման կարևորությունը: Նիկոլ Փաշինյանը բարձր է գնահատել նաև ԱՄՆ կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման փաստը:
Փաշինյանն ընդգծել է նաև հայ-ամերիկյան փոխգործակցության կարևորությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարական բարեփոխումների հետևողական իրականացման գործում: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ՀՀ քաղաքացիները միանշանակորեն ընտրել են ժողովրդավարության ուղին և ՀՀ կառավարությունը հաստատակամորեն շարունակելու է իրականացնել ժողովրդավարական բարեփոխումների հարուստ օրակարգը: Վարչապետի խոսքով՝ վերջին շրջանում հայ-ամերիկյան ինտենսիվ շփումներն ու բարձր մակարդակի փոխայցելություններն էապես նպաստում են ռազմավարական երկխոսության շարունակական զարգացմանը:
Դեյվիդ Փրայսը ողջունել Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացմանը միտված հետևողական քայլերը: Նա ևս ընդգծել է հայ-ամերիկյան սերտ փոխգործակցության ընդլայնման կարևորությունը՝ ի նպաստ տարբեր ոլորտներում կապերի զարգացման ու ամրապնդման:
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Ժողովրդավարական գործընկերության հանձնախմբի (ԺԳՀ) նախագահ Դեյվիդ Փրայսի գլխավորած պատվիրակությունը հոկտեմբերի 18-ին այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:

Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян принял делегацию во главе с председателем Комитета по демократическому партнерству (КДП) Палаты представителей Когресса США Дэвидом Прайсом. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Председатель Комитета по демократическому партнерству Палаты представителей вторжение Азербайджана на суверенную территорию Армении счел неприемлемым и отметил необходимость немедленного возвращения азербайджанских сил на исходные позиции. Дэвид Прайс осудил бесчеловечное обращение и действия вооруженных сил Азербайджана по отношению к армянским военнопленным и подчеркнул важность обеспечения возвращения военнопленных, которые до сих пор находятся в Азербайджане.
Премьер коснулся агрессии Азербайджана в отношении суверенной территории Армении и подчеркнул адресный и соответствующий отзыв США и международного сообщества в целом. Он подчеркнул и важность обеспечения безопасности и прав наших соотечественников в Нагорном Карабахе. Никол Пашинян высоко оценил признание США Геноцида армян.
Премьер-министр высоко оценил усилия США в этом вопросе.
Собеседники обменялись мнениями по нагорно-карабахской проблеме и происходящим в регионе процессам.
Пашинян подчеркнул важность армяно-американского сотрудничества в последовательном осуществлении демократических реформ в нашей стране.
Никол Пашинян отметил, что граждане Армении однозначно избрали путь демократии, и правительство РА будет неуклонно продолжать реализацию насыщенной программы демократических реформ. По словам главы правительства, продолжающемуся развитию стратегического диалога в значительной степени способствуют и интенсивные армяно-американские контакты и взаимные визиты на высоком уровне в последнее время.
Прайс поблагодарил за теплый прием и оценил последовательные шаги по развитию демократических институтов в Армении. Он также подчеркнул важность расширения тесного армяно-американского сотрудничества в целях развития и укрепления связей в различных сферах.