Հնդկական ThePrint առցանց թերթի հրապարակման համաձայն, Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում շարունակվող լարվածության համատեքստում Հայաստանը դիտարկում է Հնդկաստանի հետ պաշտպանական նոր գործարքներ կնքելու հնարավորությունը․ զենիթահրթիռային համալիրներից զատ, ինչպիսին է «Ակաշը» (Akash), Հայաստանը դիտարկում է անօդաչու թռչող սարքերի և այլ զինամթերքի հնարավոր գնումը, տեղեկացնում է Արմենպրեսը։
«Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի և նրա գործընկեր՝ Հնդկաստանի պաշտպանության նախարար Շրի Ռաջնաթ Սինկհի երկկողմ հանդիպման ժամանակ ուշադրության կենտրոնում է եղել պաշտպանության ոլորտում համագործակցության խորացումը, որը տեղի է ունեցել հոկտեմբերի 18-ին Գանդինագար քաղաքում DEFEXPO 2022-ի շրջանակում։ Հանդիպումը տեղի է ունեցել ընդամենը մի քանի շաբաթ անց այն բանից հետո, երբ երկու երկիրը հնդկական «Պինակա» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերի, «Կոնկուրս» հակատանկային հրթիռային համակարգերի, ինչպես նաև զինամթերքի լայն տեսականու, այդ թվում՝ 80 մմ ականանետի վաճառքի միջկառավարական պայմանագիր են կնքել»,- նշում է ThePrint-ը։
Ըստ թերթի՝ Հնդկաստանի կառավարության աղբյուրները շարունակում են լռել այն մասին, թե ինչ է տեղի ունեցել հայ նախարարի հետ երկկողմ հանդիպման ժամանակ, սակայն պնդում են, որ «ուշադրության կենտրոնում է եղել գործակցությունը պաշտպանության ոլորտում»:
ԶԼՄ-ի աղբյուրների համաձայն՝ Հնդկաստանի կառավարությունը հանդես է եկել Հայաստանի հետ պաշտպանության ոլորտում գործակցության օգտին՝ Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում առկա լարվածության պատճառով, մի երկրի, որին աջակցում են Թուրքիան և Պակիստանը։
ThePrint-ի աղբյուրները հայտնել են նաև, որ Հայաստանը դիտարկում է տեղական «Ակաշ» զենիթահրթիռային համակարգերի գնման հնարավորությունը։
«Հայաստանը նաև դիտարկում է Հնդկաստանում մասնավոր ընկերությունների`Tata Advanced Systems Limited-ի (TASL) և Solar Industries-ի կողմից մշակված «կամիկաձե» անօդաչու թռչող սարքեր (loitering munition) գնելու հնարավորությունը»,- հայտնել է աղբյուրը։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր The Print-ը, շատերն Ադրբեջանը դիտարկում են որպես Թուրքիայի և Պակիստանի հետ ձևավորվող առանցքի մաս: Ադրբեջանն օգտագործել է թուրքական անօդաչուները Հայաստանի դեմ պատերազմ վարելու համար, ինչպես նաև «JF-17» կործանիչներ գնելու համար բանակցություններ է վարում Պակիստանի հետ:
Ավելի վաղ ՀՀ ՊՆ-ն հայտնել էր, որ Հնդկաստան աշխատանքային այցի շրջանակում պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն այցելել է Գանդինագար քաղաքում բացված DEFEXPO ցուցահանդես: Սուրեն Պապիկյանը շրջել է ցուցահանդեսի տաղավարներով, ծանոթացել ներկայացված ցուցանմուշներին, զրուցել մի շարք ընկերությունների ղեկավարների հետ:

Armenia is eyeing more defence deals with India including possible procurement of drones and loitering munitions, besides mid-range surface-to-air missile (SAM) system like the Akash, The Print reports.
Deeper defence cooperation was the focus of the bilateral meeting between Defence Minister Rajnath Singh and his Armenian counterpart Suren Papikyan held in India on the sidelines of DefExpo 2022 in Gandhinagar Tuesday.
The meeting comes just weeks after the two countries reportedly entered into a government-to-government contract for the sale of indigenous Pinaka multi-barrel rocket launchers, Konkurs anti-tank guides missile and a wide variety of ammunition including 80-mm mortars.
Sources in the government remained tight-lipped about what transpired during the bilateral meeting with the Armenian minister but maintained that “defence cooperation was the focus”.
The Centre has been wary of speaking on the defence cooperation with Armenia because of the ongoing tensions with Azerbaijan, a country that Turkey and Pakistan support.
However, sources have said that Armenia has been considering the possible procurement of the indigenous Akash air defence systems.
It is also looking at arming itself with loitering munitions developed in India by private companies like Tata Advanced Systems Limited (TASL) and Solar Industries.
Armenia earlier bought four indigenous Swathi weapons locating radars in 2020 from India which was delivered in the backdrop of its conflict with Azerbaijan. The sale of Pinaka rockets was the first international order for the indigenous system and will also be the first for Akash missile system if contracted for.