Իրանի գերագույն առաջնորդի գլխավոր ռազմական օգնական և Իսլամական հեղափոխության պաշտպանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) նախկին հրամանատար Յահին Ռահիմ Սաֆավին հայտարարել, է, որ 22 երկիր մտադիր է իրանական արտադրության ԱԹՍ-ներ գնել, այդ թվում՝ Հայաստանը։
Նա նշել է, որ այդ երկրներն արդեն պաշտոնապես հայտ են ներկայացրել, գրում է Middleeastmonitor.com-ը։
«Իրանական անօդաչուների գնման ընթացիկ թեկնածուներն են Հայաստանը, Տաջիկստանը, Սերբիան, Ալժիրը, Վենեսուելան և այլ երկրներ»,-հայտարարել է նա։
Սաֆավին նշել է, որ մինչև Իսլամական հեղափոխությունն Իրանն իր ռազմական կարիքների 80 տոկոսը ներկրում էր արտերկրից, իսկ հիմա արտադրում է։
Ավելի վաղ մամուլում հրապարկումներ եղան, որ ՌԴ-ն իրանական արտադրության Shahed 136 ԱԹՍ-ներ է կիրառել Ուկրաինայում, Իսրայելկը հայտարարեց, որ ուշադիր հետևում է զարգացումներին:

Some 22 countries, including Armenia, have submitted official requests to purchase Iranian-made military drones, former Commander of the Islamic Revolutionary Guard Corps and top military aide to Iran's Supreme Leader, Major General Yahia Rahim Safavi has said, according to Middle East Monitor.
"The current candidate countries to buy Iranian drones are Armenia, Tajikistan, Serbia, Algeria, Venezuela and other countries," Safavi said yesterday.
He added that before the Islamic Revolution, Iran used to import 80 per cent of its military needs from abroad, however, it now produces them.
Armenia is also reportedly considering the purchase of Indian Akash missile systems, drones and other ammo. Defense Minister Suren Papikyan recently visited New Delhi though no details were available.