Իրանի գերագույն առաջնորդի գլխավոր ռազմական օգնական և Իսլամական հեղափոխության պաշտպանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) նախկին հրամանատար Յահին Ռահիմ Սաֆավին հայտարարել, է, որ 22 երկիր մտադիր է իրանական արտադրության ԱԹՍ-ներ գնել, այդ թվում՝ Հայաստանը։
Նա նշել է, որ այդ երկրներն արդեն պաշտոնապես հայտ են ներկայացրել, գրում է Middleeastmonitor.com-ը։
«Իրանական անօդաչուների գնման ընթացիկ թեկնածուներն են Հայաստանը, Տաջիկստանը, Սերբիան, Ալժիրը, Վենեսուելան և այլ երկրներ»,-հայտարարել է նա։
Սաֆավին նշել է, որ մինչև Իսլամական հեղափոխությունն Իրանն իր ռազմական կարիքների 80 տոկոսը ներկրում էր արտերկրից, իսկ հիմա արտադրում է։
Ավելի վաղ մամուլում հրապարկումներ եղան, որ ՌԴ-ն իրանական արտադրության Shahed 136 ԱԹՍ-ներ է կիրառել Ուկրաինայում, Իսրայելկը հայտարարեց, որ ուշադիր հետևում է զարգացումներին:

Около 22 стран, в том числе и Армения, подали официальные заявки на закупку военных беспилотников иранского производства. Об этом заявил бывший командующий Корпусом стражей исламской революции и главный военный помощник верховного лидера Ирана аятоллы Хаменеи генерал-майор Яхья Рахим Сафави. Об этом сообщает Tasnim News 19 октября.
«Нынешние страны-кандидаты на покупку иранских беспилотников – это Армения, Таджикистан, Сербия, Алжир, Венесуэла и другие страны», – заявил Сафави, пишет Middleeastmonitor.com.
Он добавил, что до Исламской революции 1979 года во главе с аятоллой Хомейни Иран при шахе Реза Пехлеви импортировал 80% своих военных нужд из-за рубежа, в первую очередь, США и других стран Запада, однако теперь Исламская Республика производит все самостоятельно.
Ранее израильские СМИ сообщили, что беспилотник иранского производства Shahed 136 использовался Россией в ходе военных действий в Украине.