Հոկտեմբերի 20-ին Եվրամիությունը սկսել է ՀՀ և Ադրբեջանի սահմանին իրավիճակի դիտարկման առաքելության ծավալումը։ Այդ մասին հայտնել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը։
«Այսօր սկսվել է այդ առաքելության ծավալումը»,-ասել է Բոլրելը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նա նաև ասել է, որ իրազեկելու է եվրոպացի ղեկավարներին առաքելության տեղակայման մասին ԵՄ ԱԳՆ կողմից հոկտեմբերի 17-ին ընդունված որոշման մասին։
Եվրամիության պաշտոնական կայքում որոշ տեղեկություններ են հրապարակվել առաքելության մասին, որտեղ ասվում է, որ առաքելության պատասխանատվության գոտին լինելու է ՀՀ և Ադրբեջանի միջև միջազգայնորեն ճանաչված սահմանի հայաստանյան կողմը։
Շեշտվում է նաև, որ ԵՄ դիտորդական առաքելությունը ռազմական չէ, այլ միայն քաղաքացիական։
Նշվում է նաև, որ առաքելությունը տեղեկություններ կտրամադրի ՀՀ և Ադրբեջանի սահմանային շրջաններում ռազմական իրավիճակին և հրադադարին առնչվող իրադարձությունների մասին, ինչպես նաև սահմանի երկայնքով մարդու իրավունքների հետ կապված իրադարձությունների վերաբերյալ, սակայն հետաքննության գործառույթ չունի։
ԵՄ առաքելությունն իրավիճակի վերաբերյալ իր դիտարկումները կփոխանցի եվրոպական կառույցներին, սակայն քաղաքական բնույթի եզրակացություններ չի անելու։

21 Октябрь 2022 - 08:52 AMT
Евросоюз приступил 20 октября к развертыванию миссии по мониторингу ситуации на границе Армении и Азербайджана. Об этом сообщил глава дипломатии Евросоюза Жозеп Боррель.
«Сегодня началось развертывании этой миссии», – сказал Боррель журналистам в Брюсселе перед началом европейского саммита, пишет РИА Новости.
Он также сообщил, что намерен проинформировать европейских лидеров о решении по этой миссии, принятом на заседании глав МИД ЕС 17 октября.
Ранее главы МИД ЕС на заседании вЛюксембургеофициально утвердили направление сорока наблюдателей в Армению на границу с Азербайджаном. Глава дипломатии ЕС ранее заявил, что отправка до 40 экспертов ЕС по мониторингу вдоль международной границы Армении с Азербайджаном нацелена на строительство мер доверия в условиях нестабильности, которая создает риск для жизни людей и представляет угрозу для процесса урегулирования конфликта. В ЕС подтвердили, что миссия наблюдателей рассчитана на два месяца. Для ускорения ее развертывания персонал планируется перевести изГрузии.