Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը Երևանում ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսում հայտարարել է, որ ԻԻՀ համար անընդունելի են տարածաշրջանում պատմական սահմանների փոփոխությունները, կձեռնարկեն բոլոր քայլերը՝ դիմակայելու անգամ նման մտադրությանը, գրում է «ՍիվիլՆեթը»:
«Մենք ունենք համատեղ շահեր, կարծիքներ, նաև մտահոգություններ Հարավային Կովկասում: Իրանական կողմն ամբողջությամբ դեմ է, որ տարածաշրջանում՝ թե Հայաստանի, թե Ադրբեջանի տարածքում ներկա լինեն օտարերկրյա ներկայացուցիչներ: Մեզ համար շատ կարևոր է ներքին ներկայացուցիչների գործունեությունը տարածաշրջանում: Իրանական կողմը տարածաշրջանում պատմական սահմանների փոփոխությունները բոլորովին չի ընդունելու, դա մեր կարմիր գիծն է: Եվ մենք կձեռնարկենք բոլոր քայլերը` դիմակայելու յուրաքանչյուր նման մտադրությանն անգամ»,- ասել է Աբդոլլահիանը։
Աբդոլլահիանը, պատասխանելով հարցին, թե ինչ փուլում է Պարսից ծոց-Սև ծով տրանսպորտային միջանցքի ծրագիրը, ասել է, որ այդ հարցը բավականին երկար քննարկել են, օրակարգի կարևոր թեմաներից է և որ կարող ենք ձևավորել եռակողմ պլատֆորմ Հայաստանի, Իրանի և Հնդկաստանի միջև։
ԻԻՀ ԱԳ նախարարը հանդիպումներ կունենա նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ: Հոկտեմբերի 21-ին ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և ԻԻՀ ԱԳ նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը ներկա կլինեն Կապանում ԻԻՀ գլխավոր հյուպատոսության բացման հանդիսավոր արարողությանը:

Изменение исторических границ в регионе неприемлемо для Ирана, Иран предпримет все меры, чтобы противостоять даже намерению изменения. Об этом заявил министр иностранных дел Ирана Хосейн Амир Абдоллахиан на совместной пресс-конференции с главой МИД Армении Араратом Мирзояном в Ереване.
«У нас есть общие интересы, мнения, а также опасения на Южном Кавказе. Иранская сторона категорически против присутствия иностранных представителей в регионе, будь то на территории Армении или Азербайджана. Для нас очень важна деятельность внутренних представителей в регионе. Иранская сторона вообще не приемлет изменения исторических границ в регионе, это красная линия для нас. И мы предпримем все шаги, чтобы противостоять любому подобному намерению», – заявил глава МИД Ирана.
Он добавил, что открытие консульства в Капане создаст более удобные и легкие условия для развития сотрудничества между двумя странами.
Отвечая на вопрос о стадии проекта транспортного коридора Персидский залив-Черное море, иранский министр сказал, что этот вопрос обсуждался давно, это одна из важных тем повестки дня и что можно сформировать трехстороннюю платформу между Арменией, Ираном и Индией.