ԻԻՀ արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ հանդիպմանն ասել է, որ Կապանում գլխավոր հյուպատոսության հիմնումը կարևոր ուղերձ է պարունակում, ըստ որի՝ Իրանը դեմ է բարեկամ Հայաստանի հետ սահմանի կամ տարանցիկ ուղու հանդեպ խոչընդոտներին և կողմնակից է տարածաշրջանի զարգացմանը: Նա հավելել է նաև, որ հետաքրքրված են Թավրիզում Հայաստանի գլխավոր հյուպատոսության բացմամբ:
Սիմոնյանն իր հերթին ընդգծել է բարեկամ Իրանի հետ հարևանային հարաբերությունների կարևորությունը՝ շեշտելով, որ դրանց զարգացմանն ուղղված ջանքերը տալիս են իրենց պտուղները:
«Սյունիքի մարզկենտրոն Կապանում Ձեր գլխավոր հյուպատոսության բացումը փաստ է, շնորհավորում եմ բոլորիս այդ կարևոր իրադարձության կապակցությամբ»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանը ձգտելու է մոտ ապագայում ՀՀ հյուպատոսություն բացել Թավրիզում:
Երկուստեք արձանագրվել է, որ ԻԻՀ գլխավոր հյուպատոսությունն իր գործունեությամբ կնպաստի Սյունիքի մարզում առևտրատնտեսական, տրանսպորտային, էներգետիկ և մի շարք այլ բնագավառներում առկա ներուժի առավել արդյունավետ իրացմանը: Կողմերն անդրադարձել են տարածաշրջանի անվտանգային և տևական խաղաղությանն առնչվող հարցերի:
Քննարկման առանցքային հարցերից է եղել հայ-իրանական ռազմավարական երկխոսությունը բոլոր ուղղություններով, ինչպես նաև երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը 1 միլիարդ դոլարի հասցնելու հեռանկարը: Իրանի արտգործնախարարը նշել է, որ մեկ միլիարդ դոլարի կարելի է հասնել առաջին փուլով, իսկ երկրորդ՝ առավել հեռանկարային փուլում, իրատեսական է համարել 3 միլիարդ դոլարի ապրանքաշրջանառության հասնելը:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ողջույններ է փոխանցել Իրանի Մեջլիսի նախագահ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆին՝ նշելով, որ գործընկերոջը սպասում է Հայաստանում:
Սյունիքի մարզկենտրոն Կապանում բացվել է Իրանի գլխավոր հյուպատոսությունը։ Հյուպատոս Մորթեզա Աբեդին Վարամինը շեշտել է, որ Իրանը ցանկանում է տեսնել խաղաղ ու զարգացած Հայաստան, որը նաև իր երկրի շահերից է բխում։ Իրանցի դիվանագետը հույս է հայտնել, որ տարածաշրջանի որևէ երկիր իրեն թույլ չի տա իր երկրի սահմաններից դուրս ռազմական գործողություններ իրականացնել։

Iran opposes obstacles to the border or transit route with Armenia and supports the development of the region, according to Hossein Amir-Abdollahian, the Foreign Minister of the Islamic Republic.
Amir-Abdollahian made the remarks at a meeting withe Armenian parliament speaker Alen Simonyan in Yerevan on Saturday, October 22.
The Iranian diplomat is visiting Armenia to attend the opening of Iran's main consulate in Kapan, the regional center of the southern province of Syunik, which took place on Friday.
According to a statement from the parliament's press service, the Iranian Foreign Minister noted that the establishment of the Consulate General in Kapan contains an important message: Iran opposes obstacles to the border or transit route with friendly Armenia and supports the development of the region.
Simonyan said that Armenia too was interested in opening a General Consulate in Iran, to which Amir-Abdollahian gave e supportive response.
The two agreed that the Consulate General of the Republic of Iran will contribute to the more effective realization of the potential in Syunik in trade, economy, transport, energy and a number of other fields.
One of the key issues discussed was the Armenian-Iranian strategic dialogue in all directions, as well as the prospect of increasing the trade turnover between the countries to 1 billion dollars. Iran's foreign minister noted that one billion dollars can be reached in the first stage, and in the second, more prospective stage, he considered it realistic to reach a turnover of 3 billion dollars.