Անցած մեկ տարվա ընթացքում ադրբեջանական զինուժը գրավել է ՀՀ մոտ 127 քառակուսի կիլոմետր տարածք, այս մասին հայտարարել է իշխանական պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը Սանկտ Պետերբուրգում՝ ՀԱՊԿ անդամ պետությունների խորհրդարանների խորհրդակցության ընթացքում, հայտնում է «Ազատությունը»։
«Հակառակորդն ընդհանուր առմամբ 2021-2022 թվականներին վերահսկողության տակ է վերցրել Հայաստանի Հանրապետության մոտ 127 քառակուսի կիլոմետր սահմանամերձ տարածք», – ասել է պատգամավորը։
Խաչատրյանն առաջին պաշտոնյան է, որ հրապարակում է այս թիվը՝ առանց մանրամասներ ներկայացնելու։ Մինչ այդ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրել էր, որ սեպտեմբերի 13-ի հարձակման հետևանքով Ադրբեջանը 10 քառակուսի կիլոմետր է օկուպացրել, իսկ 2021-ին՝ 41։ Պաշտոնապես հրապարակված այս թվերի գումարը 51 է, անհայտ է մնում մնացած 76 քառակուսի կմ-ի հարցը։

The Azerbaijani armed forces have occupied about 127 square kilometers of the territory of the Republic of Armenia in the past one year, lawmaker from the ruling Civil Contract party Armen Khachatryan has said, according to the Armenian service of RFE/RL.
"The adversary took control of about 127 square kilometers of the border area of the Republic of Armenia in 2021-2022," said the deputy.
Khachatryan is the first official to publish such a figure without providing details. Prior to that, Prime Minister Nikol Pashinyan said that as a result of the September 13 attack, Azerbaijan occupied 10 square kilometers, and in 2021 – 41.