ՌԴ ԱՊՀ գործերի, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի հանձնաժողովի նախագահ Կոնստանտին Զատուլինն էլ. փոստով պաշտոնական նամակ է ստացել ՀՀ ԱԺ-ից, որով նրան իրազեկել են, որ իր մուտքը Հայաստան «անցանկալի է համարվում»։ Զատուլինն այդ մասին գրել է Տելեգրամի իր ալիքում։
Նա այդ քայլը վիրավորական է գնահատել։
«Ես դա գնահատում եմ որպես վիրավորական քայլ։ Անսպասելի էր մեզ համար, նամակ ստացանք Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտաքին կապերի վարչության պետից։ Ասացին, որ իմ այցն անցանկալի է, իսկ իմ հայտարարությունները վնասում են Հայաստանի Հանրապետությանը»,–ասվում է գրառման մեջ։
Զատուլինի ստացած նամակում ասվում է․ «ՀՀ Ազգային ժողովի անունից հայտնում ենք Ձեզ, որ, ցավոք, վերջին շրջանի Ձեր հրապարակային հայտարարությունները ՀՀ հասցեին վնասում են մեր պետությունների միջև բարեկամական և դաշնակցային հարաբերությունների զարգացմանը։ Այդ կապակցությամբ հետագայում Ձեր այցը Հայաստանի Հանրապետություն համարվում է անցանկալի»։
Մեկ այլ հրապարակման մեջ Զատուլինը ներկայացրել էր նամակը, ուղղված ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանին՝ հոկտեմբերի 29-ին Ջերմուկ այցելելուն աջակցելու խնդրանքով։
Հոկտեմբերի 24-ին Զատուլինը նամակ է հղել ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանին՝ խնդրելով աջակցել իր և «Լազարյան ակումբի» անդամների այցին Ջերմուկ և արվարձաններ՝ նպատակ ունենալով ծանոթանալ ստեղծված իրավիճակին։
Ավելի վաղ «Հայկական ժամանակը» գրել էր․ ներխուժելով Հայաստանի ներքաղաքական կյանք՝ Զատուլինը մեկ անգամ չէ, որ բարձրաձայնել է, թե Նիկոլ Փաշինյանը պետք է հեռանա։ Զատուլինը հասցրել էր անգամ ՀՀ իշխանություններին մեղադրել հայ-ռուսական հարաբերությունների մեջ սեպ խրելու համար։ Իսկ Հայաստան կատարած վերջին այցելության ժամանակ «Երկիր Մեդիային» տված հարցազրույցի ընթացքում նա մեղադրել էր վարչապետին ՀՀ սուվերեն տարածքով «միջանցք» ստորագրելու համար։ «Հնարավոր միջանցքի շուրջ հարցերը պետք է տալ ստորագրողներին, «միջանցքը» ստորագրել է Փաշինյանը»,- ասել էր Զատուլինը»,-ասվում է հրապարակման մեջ։

Первый зампред комитета Госдумы РФ по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Константин Затулин прокомментировал запрет на свой въезд в Армению.
Ранее принадлежащий семье премьер-министра Армении ресурс «Айкакан жаманак» сообщил, что въезд Затулина в Армению запрещен, и он отныне считается персоной нон-грата.
В телеграм-канале Затулина отмечается, что 25 октября он получил на официальную электронную почту депутата Государственной Думы электронное письмо о «нежелательности» его визита в Армению.
«Сообщаем Вам, что, к сожалению, Ваши публичные высказывания последнего периода в адрес Республики Армения наносят ущерб развитию дружественных и союзнических отношений между нашими государствами. В связи с этим, в дальнейшем, Ваш приезд в Республику Армения считается нежелательным», – говорится в письме, подписанном начальником управления внешних связей НС Армении Тиграном Сейраняном.
«Для нас это было внезапно, мы получили письмо от начальника управления внешних связей НС РА. Нам сказали, что мой визит нежелателен, а мои заявления наносят ущерб Республики Армения», – прокомментировал Затулин.
В другой публикации Затулин представил письмо на имя вице-премьера РА Мгера Григоряна с просьбой поддержать его визит в Джермук 29 октября.
24 октября Затулин направил Григоряну письмо с просьбой содействовать его визиту и визиту членов «Лазаревского клуба» в Джермук и его окрестности с целью ознакомления с ситуацией.
Запрет на въезд в Армению Затулина «Айкакан жаманак» объясняет тем, что в своих публичных интервью депутат неоднократно обвинял власти Республики Армении в поражении в 44-дневной войны.
«Более того, вторгаясь во внутриполитическую жизнь Армении, Затулин не раз озвучивал, что Пашинян должен уйти. Затулин даже успел обвинить власти РА в том, что они вбивают клин в армяно-российские отношения. А в интервью, данном «Еркир медиа» во время своего последнего визита в Армению Затулин обвинил премьер-министра в подписании «коридора» через суверенную территорию Армении.