ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտնել է, որ իր տեղեկություններով՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հոկտեմբերի 31-ին մեկնելու է Սոչի։
Հարցին, թե հանդիպում տեղի ունենալո՞ւ է Ադրբեջանի նախագահ Իլամ Ալիևի հետ, Սիմոնյանը պատասխանել է․ «Ենթադրում եմ, որ այո», հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա նաև ասել է, որ սեղանին դրված որևէ փաստաթուղթ չկա։
«Որևէ փաստաթուղթ, որը դրված է սեղանի վրա, այսօր գոյություն չունի։ Կան հարյուրավոր առաջարկներ, հարյուրավոր տարբերակներ, կարծիքներ, պատկերացումներ»,-ասել է նա։
Հարցին՝ արևմտյա՞ն, թե ռուսական առաջարկներ են, նա պատասխանել է. «Գիտեք ինչ, կան բոլոր տեսակի առաջարկներ։ Նույնիսկ նույն մեր գործընկերների շրջանակում, նույն ՀԱՊԿ-ի շրջանակում, տարբեր պատկերացումներ կան, բայց կա Հայաստանի պատկերացումը, որի մասին Հայաստանի վարչապետը բազմիցս խոսել է»։
Ինչ վերաբերում է մինչև տարվերեջ խաղաղության պայմանագիրը ստորագրելու մասին հայտարարություններին, ապա ԱԺ նախագահն ասել է, որ «մինչև տարվա վերջ» արտահայտությունը որպես այդպիսին համաձայնության հետևանք չէ, վերջնաժամկետ է, ու երկու կողմն էլ դրա հետ կապված ցանկություններ ունեն։
«Ես էլ եմ ցանկանում հնարավորինս արագ կնքել խաղաղության պայմանագիր։ Եվս մեկ անգամ նշեմ, շահարկումների թեմա չդառնա, Հայաստանի 29,800 քկմ-ն մեզ համար երբեք քննարկման առարկա չի կարող լինել։ Հնարավորինս արագ, ըստ իս, պետք է կնքվի խաղաղության պայմանագիրը։ Բոլոր այն տարածքները, որոնք միջանզայանորեն ճանաչված ՀՀ տարածք է, ադրբեջանական զորքերը պետք է անհապաղ լքեն, դա մեր բոլոր միջազգային հանդիպումների ժամանակ առաջին կետն է»,- ասել է Սիմոնյանը։
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ ՌԴ-ՀՀ-Ադրբեջան գագաթնաժողովը նախապատրաստվում է, անցկացման օրվա և վայրի մասին Կրեմլը կհայտնի ավելի ուշ։ Ավելի վաղ ռուսական «Վեդոմոստին» իր աղբյուրի վրա հղումով հայտնել էր, որ այդ բանակցությունները կարող են տեղի ունենալ հոկտեմբերի վերջին, Մոսկվայում կամ Սոչիում։
Իշխանական պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը հայտարարել է, որ անցած մեկ տարվա ընթացքում ադրբեջանական զինուժը գրավել է ՀՀ մոտ 127 քառակուսի կիլոմետր տարածք:

Председатель Национального собрания Армении Ален Симонян заявил, что по его данным, премьер-министр РА Никол Пашинян отправится в Сочи 31 октября.
На вопрос, возможно ли проведение встречи с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, Симонян ответил: «Предполагаю, да».
«Никакого документа, который вынесен на стол переговоров, не существует. Есть сотни предложений, сотни вариантов, мнений, представлений», – заявил Симонян, отвечая на вопросы журналистов, пишет Panorama.am.
На уточняющий вопрос, российские или западные предложения, он ответил: «Знаете что, существуют различные предложения. Даже в рамках ОДКБ существуют различные представления, но есть и подход Армении, о котором премьер-министр РА многократно говорил».
Что касается заявлений о подписании мирного договора с Азербайджаном до конца года, Симонян сказал, что выражение «до конца года» не является следствием согласия, это негласный срок, относительно которого обе стороны выразили желание.
«Я как можно скорее хотел бы, чтобы это соглашение было подписано. Вновь отмечу, чтобы это не стало темой для спекуляций, 29,800 квадратных километров территории Армении для нас никогда не были предметом обсуждений. Мирное соглашение должно быть подписано как можно скорее.
Азербайджанские войска должны покинуть все территории, которые на международном уровне признаны территорией РА. Это первый пункт, о котором мы говорим на всех международных встречах», – подчеркнул Симонян.
Ранее пресс-секретарь президента России Владимира Путина Дмитрий Песков сообщил, что готовится российско-армяно-азербайджанский саммит, о дате и месте которого Кремль объявит позже.
Депутат от правящей фракции Армен Хачатрян заявил, что в течение года вооруженные силы Азербайджана оккупировали около 127 квадратных километров территории Республики Армения.