ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, անդրադառնալով ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր Կոնստանտին Զատուլինի ՀՀ մուտքի արգելքին, ասել է, որ Հայաստանը չի կարող անտարբեր լինել ՀՀ ինքնիշխան տարածքի և Հայաստանի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք դրսևորած յուրաքանչյուր անձի հանդեպ` անկախ նրանից, թե ինչ երկիր կներկայացնի։
«ՀՀ սահմանները կարմիր գիծ են, և բոլոր գործընկերները պետք է հաշվի նստեն դրա հետ»,-ասել է Սիմոնյանը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Այն հարցին, թե RT-ի գլխավոր խմբագիր Մարգարիտա Սիմոնյա՞նն էլ է այդ ցանկում` ԱԺ նախագահը պատասխանել է, որ չունի նման ինֆորմացիա, սակայն չի բացառում, որ թե՛ նա, թե՛ նրա ամուսինը` ռեժիսոր Տիգրան Քյոսայանը, լինեն այդ ցանկում։
Սիմոնյանը չի բացառել, որ այդ ցանկում կլինեն նաև «հայկական ազգանունով տարբեր երկրների գործակալներ, մանկուրտներ», որոնք Հայաստանի Հանրապետության հանդեպ անհարգալից վերաբերմունք կդրսևորեն, ՀՀ անկախության, ՀՀ նախկին ղեկավարների նկատմամբ մասնավոր զրույցներում վիրավորական արտահայտություններ կանեն։
«Ի դեպ, շատ են ընդդիմադիրները փորձում տարբեր մարդկանց պաշտպանել, սակայն կարող է մի օր ջղայնանամ ու պատմեմ, թե այդ մարդիկ մասնավոր զրույցներում ինչ են ասում։ Ուստի, խորհուրդ չեմ տա պաշտպանել նրանց»,–ասաց Սիմոնյանը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ՌԴ ԱՊՀ գործերի, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի հանձնաժողովի նախագահ Կոնստանտին Զատուլինն էլ. փոստով պաշտոնական նամակ է ստացել ՀՀ ԱԺ-ից, որով նրան իրազեկել են, որ իր մուտքը Հայաստան «անցանկալի է համարվում»։ Նա այդ քայլը վիրավորական է գնահատել։

26 Октябрь 2022 - 12:12 AMT
Армения не может оставаться равнодушной к неуважительному отношению к ее суверенитету. Об этом заявил журналистам в парламенте спикер Национального собрания Армении Ален Симонян, комментируя запрет на въезд в страну заместителю комитета Госдумы по делам СНГ Константину Затулину.
По его словам, Армения не может оставаться равнодушной к неуважению к ее суверенитету, и границы Республики Армения это – «красная линия», пишет Sputnik Армения.
«Следовательно, все друзья, партнеры должны учитывать эту данность», – отметил Симонян.
По его словам, насчет главреда RT Маргариты Симоньян у него данных нет. При этом он не исключил, что это (запрет – ред.) может касаться и Симоньян, ее мужа Тиграна Кеосаяна, как и «агентов различных стран с армянскими фамилиями и манкуртов».
«У меня нет подобной информации, но не исключаю, что как она, так и ее муж, агенты и манкурты разных стран с армянскими фамилиями и другие лица, которые проявят неуважение к Армении, ее независимости, бывшим руководителям Армении», – отметил Симоньян.
По его словам, в частных беседах они говорят об экс-президентах Армении в довольно оскорбительных выражениях.
«Однажды я могу потерять терпение и рассказать, что эти люди говорят», – сказал Симонян.
Ранее главный редактор МИА «Россия сегодня» и RT Маргарита Симоньян сообщила, что ей, как и первому заместителю комитета Госдумы по делам СНГ Константину Затулину, власти Армении запретили въезд в страну.