Երևանի պետական համալսարանի կենսաբանները 5 հոգանոց թիմով ստեղծել են «Մայքոֆի» ստարտափն ու սկսել զբաղվել օրգանական տարբեր թափոնների վերամշակմամբ։ Երիտասարդ կենսաբաններն, օգտագործելով սուրճի թափոնները, ստացել են մշակաբույսերի աճը խթանող օրգանական պարարտանյութ:
Կենսաբանների «Մայքոֆի» ստարտափի խնդիրներից մեկը թափոնների վերամշակումից արժեքավոր նյութերի ստացումն է: Այս գաղափարով էլ ստարտափը մասնակցել է գյուղատնտեսական ստարտափերի AgriTech մրցույթին ու զբաղեցրել առաջին հորիզոնականը։ Ստեղծվել են նոր կապեր. ստարտափըդարձել է Ակբա Ֆեդերացիայի «Նորարարական գյուղատնտեսության աջակցման» ծրագրի շահառու և մասնակցել «Իմփաքթ Հաբ Երևանի» հետ անցկացվող մեկ տարի տևողությամբ ձեռնարկատիրական ինկուբացիոն ծրագրին։
«Ակբա Ֆեդերացիան մեզ հնարավորություն տվեց մեկ տարով ունենալ «Իմփաքթ Հաբ Երևանի» անդամակցություն և օգտվել այն բոլոր դասախոսություններից ու հնարավորություններից, որոնք տալիս է «Իմփաքթ Հաբ Երևանը»: Նաև անհատական դասախոսություններ են կազմակերպվում Ակբա շահառուների համար: Մասնակցում ենք տարբեր աշխատաժողովների և դասընթացների՝ մարքեթինգի, ֆինանսների, բիզնեսի առաջխաղացման, գաղափարի կայունացման և մի շարք այլ թեմաներով, որոնք հնարավորություն են տալիս ձևավորել ու ամբողջականացնել մեր գաղափարը: Մեր նպատակն է ստանալ էկոլոգիապես մաքուր, կենսաքայքայվող օրգանական պարարտանյութ, որը, ի տարբերություն քիմիական պարարտանյութերի, վնաս չի հասցնի հողային կամ ջրային միջավայրերին: Ցանկանում ենք մեր դրական ներդրումն ունենալ գյուղատնտեսության մեջ»,- նշել է գիտական խմբի անդամ Լիանա Վանյանը:
«Այս տարվա ընթացքում փորձարկում ենք արել գյուղատնտեսության մեջ, դաշտավայրում, ջերմոցներում, մշակաբույսերի վրա և ցայտուն երևում էր պարարտանյութով և առանց պարարտանյութ փորձարկումների տարբերությունը։ Մեր նորույթն այն է, որ մեր փորձերում կիրառել ենք այնպիսի մանրէներ, որոնք անջատվել են Հայաստանի ու Արցախի տարածքից: Էնդեմիկ մանրէներ են, այնպիսի շտամեր, որոնք նորույթ են ամբողջ աշխարհում», – նշել է գիտական խմբի անդամ Սաթենիկ Միրզոյանը:
Ակբա Ֆեդերացիան Ակբա բանկի միակ նշանակալից մասնակիցն է, բանկի բաժնետոմսերում ունի 83.8 տոկոս մասնաբաժին: Ակբա բանկում ունեցած մասնակցության շնորհիվ Ակբա Ֆեդերացիան նպաստում է Հայաստանի ողջ տարածքում գյուղատնտեսության, գյուղական շրջաններում փոքր և միջին բիզնեսի զարգացմանը, համայնքների զարգացմանը, գյուղական շրջաններում և համայնքներում բիզնես միջավայրի աշխուժացմանն ու զարգացմանը, նշված ոլորտներում ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող յուրաքանչյուր անձի բարեկեցության աճին:

A group of 5 biologists from Yerevan State University have founded MiCoFe Startup and started recycling various types of organic waste. Using coffee waste, the young researchers have created organic fertilizer stimulating crop growth.
One of the tasks of MiCoFe startup is to obtain valuable materials from waste recycling. With this in mind, the startup took part in the AgriTech agricultural startups competition and took the first position. They established new connections: the startup became a beneficiary of “Innovative Agriculture Support” program of ACBA Federation and took part in the one-year business incubation program carried out jointly with Impact Hub Yerevan.
“ACBA Federation gave us an opportunity of a one-year membership at Impact Hub Yerean and take advantage of all the lectures and chances that “Impact Hub Yerevan” gives. They also organize personal lectures for Acba beneficiaries. We participate in various workshops and courses about marketing, finance, business promotion, idea stabilization etc, that allow to form and complete our idea. Our goal is to create ecologically clean, biodigredable organic fertilizer, which, compared to the chemical fertilizers, will not harm land or water environments. We want to have our positive investment in the development of agriculture”, said Liana Vanyan, one of the group members.
“This year we have done experiments in the agriculture, in the fields, greenhouses, on crops, and the difference between fertilizer and fertilizer-free experiments was obvious. Our innovation is, that in our experiments we have used bacteria from the territory of Armenia and Artsakh. These are endemic bacteria, strains that are new to the world”, said Satenik Mirzoyan, member of the science group.
Acba Federation is the sole significant participant of Acba Bank with 83.8 percent stake in the bank's shares. Thanks to its participation in Acba Bank, Acba Federation contributes to the development of agriculture, small and medium businesses in rural areas, development of communities, revitalization and development of the business environment in rural areas and communities, and the growth of the well-being of every person carrying out business activities in these areas.