ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանն ասել է, որ մինչև տարեվերջ հնարավոր չի լինի սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացն ավարտել։ Նա այդպես է պատասխանել այն հարցին, թե հնարավո՞ր է մինչև տարեվերջ՝ խաղաղության պայմանագրի հավանական կնքումը, սահմանագծում և սահմանազատում իրականացվի։
«Ժամանակային սահմանափակումը պետք է խոչընդոտ չլինի դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի համար, եթե ժամանակային սահմանափակում դնենք, դա ոչ մի տեղ մեզ չի հասցնի։ Գլխավորն այն է, որ մենք համաձայնենք` այդ պրոցեսը լինի շարունակական և անկաշկանդ»,– ասել է Քոչարյանը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Նրա խոսքով` կարևորն այն է, որ սեղանին լինի միջազգայնորեն ճանաչված այնպիսի փաստաթուղթ, որ կարողանան դրա շրջանակում աշխատել։
Ինչ վերաբերում է մինչև տարեվերջ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի կնքման իրատեսական լինելուն Քոչարյանը նշել է՝ շատ են շահագրգռված, որ այն դառնա իրականություն։ Նա հավելել է, որ դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի խնդիրները նաև փոխկապակցված են այդ փաստաթղթի հետ։ Սակայն դրանք միաժամանակյա լուծում ստանալու պարտադիր պայման չունեն երկու փաստաթուղթ է՝ որպես մեկը մյուսին հաղորդակից խողովակ։
Հոկտեմբերի 25-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ ասել է, որ մինչև խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը պետք է ավարտված լինեն դելիմիտացիայի աշխատանքները։ Վարչապետն ասել է, որ դա կարող է լինել իրատեսական՝ հաշվի առնելով, որ Պրահայում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ դա տեղի է ունենալու 1991թ․ սահմանների հիման վրա։

Работу по делимитации и демаркации границы невозможно завершить до конца года. Об этом депутат парламента Армении от фракции «Гражданский договор», глава постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян заявил 27 октября на брифинге.
«Временные ограничения не должны стать препятствием для делимитации и демаркации границы. Если мы будем устанавливать ограничения, это никуда нас не приведет», – сказал Кочарян, пишет Sputnik Армения.
По его словам, важно, чтобы при проведении процесса на столе лежал такой документ, в рамках которого можно было бы работать.
Что касается реалистичности подписания мирного договора с Баку до конца года, то, как отметил депутат, Ереван очень в этом заинтересован.
Он добавил, что проблемы делимитации и демаркации также связаны с вопросом заключения договора, однако необязательно решать их одновременно: это – два документа, два сообщающихся сосуда.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 26 октября в парламенте Армении заявил о намерении подписать мирный договор с Азербайджаном до конца года. Он добавил, что Ереван надеется на завершение работы по делимитации границы до подписания документа.