ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը «Վալդայ» ակումբի լիագումար նիստում, անդրադառնալով ԼՂ հիմնահարցին և հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանը, խոսել է հակամարտության կարգավորման 2 տարբերակի մասին։ Նա նշել է, որ խաղաղության պայմանագիր, իհարկե, անհրաժեշտ է, և ՌԴ-ն աջակցում է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների խաղաղ կարգավորմանը և սահմանային հարցի լուծմանը, բայց որ տարբերակը ընտրել, դա արդեն Հայաստանի, հայ ժողովրդի և հայկական ղեկավարության գործն է։
Պուտինն ասել է, որ Հայաստանին առաջարկվող վաշինգտոնյան տարբերակը, ենթադրում է Ղարաբաղի նկատմամբ Ադրբեջանի ինքնիշխանության ճանաչում։
«Այսպես կոչված վաշինգտոնյան տարբերակը, որքան ես եմ հասկանում, ենթադրում է ամբողջ Ղարաբաղի հանդեպ Ադրբեջանի ինքնիշխանություն։ Եթե Հայաստանն այդպես է կարծում՝ խնդրեմ։ Մենք կաջակցենք հայ ժողովրդի ցանկացած ընտրության։ Եթե հայ ժողովուրդն ու Հայաստանը, Հայաստանի ղեկավարությունը կարծում է, որ Ղարաբաղն ունի իր առանձնահատկությունները, որ դրանք պետք է հաշվի առնել, ինչ-որ ձևով դա նշել ապագա խաղաղ պայմանագրում, ապա դա ևս հնարավոր է։ Բայց, անկասկած, պետք է պայմանավորվել Ադրբեջանի հետ, հարկավոր է, որ այդ պայմանավորվածություններն ընդունելի լինեն նաև մյուս կողմի՝ Ադրբեջանի, համար։ Դա բարդ և դժվար հարց է, բայց Հայաստանը մեր ռազմավարական գործընկերն ու դաշնակիցն է»,-ասել է Պուտինը։
ՌԴ նախագահը նաև ասել է, որ ՌԴ-ն չի պատրաստվում ոչինչ պարտադրել Հայաստանին, չի կարող և չի պատրաստվում ինչ-որ բան թելադրել, եթե հայ ժողովուրդն ու այսօրվա ղեկավարությունը որոշեն, որ պետք է ընտրել կոնկրետ տարբերակ։
Պուտինը նաև ասել է, որ տարիներ շարունակ երկխոսության մեջ է եղել հայկական կողմի հետ և առաջարակել է կարգավորել Ղարաբաղի հետ կապված հարցը։
«Հայաստանը, փաստացի, վերահսկում էր Ադրբեջանի 7 շրջանը։ Մենք ասում էինք՝ եկենք շարժվենք դեպի կարգավորում․․․ Մենք ասում էինք՝ տվեք 5 շրջանը, դրանք անիմաստ են, հարկավոր չեն, ամայի են․․․Իմաստ չկա դրանք պահելու։ Իսկ Ղարաբաղի հետ կապի համար պահպանել 2 շրաջնը՝ Քելբաջարինն ու ավելի հարավ ընկածը, ի դեպ, հսկայական շրջանները։ Մենք կարծում ենք, որ դա արդարացի կլիներ՝ վերադարձնել փախստականներին և այլն։ Դա լավ քայլ կլիներ իրավիճակը տարածաշրջանում ընդհանուր առմամբ կարգավորելու համար, սակայն ՀՀ ղեկավարությունն իր ճանապարհով գնաց։ Ինչպես հայտնի է, դա հանգեցրեց այն իրավիճակին, որ ստեղծվել է այսօր»,-ասել է Պուտինը։

Президент РФ Владимир Путин заявил, что, видимо «вашингтонский» вариант урегулирования между Арменией и Азербайджаном «предусматривает признание суверенитета Азербайджана над Карабахом, если Армения так считает – пожалуйста». Об этом он заявил на пленарной сессии XIX заседания Международного дискуссионного клуба «Валдай».
«Теперь вопрос об урегулировании, о мирном договоре. Наша позиция заключается в том, что этот мирный договор, конечно, нужен. И мы поддерживаем мирное урегулирование, также как и делимитацию границы и полное урегулирование пограничного вопроса. Мы за это. Вопрос – какой вариант избрать, это дело Армении, армянского народа и армянского руководства. В любом случае, какой бы ни был выбран вариант, если это приведет к миру, мы только за», – отметил Путин.
По его словам, РФ ничего не собирается навязывать и диктовать Армении.
«Если армянский народ и армянское сегодняшнее руководство считает, что нужно выбрать какой-то конкретный вариант мирного договора.
Так называемый, вашингтонский, насколько я себе понимаю, предусматривает признание суверенитета Азербайджана над Карабахом в целом, и если Армения так считает – пожалуйста. Мы поддержим любой выбор армянского народа. Если армянский народ и Армения, армянское руководство считают, что Карабах имеет какие-то свои особенности, что надо эти особенности учитывать, как-то это нужно обговорить в будущем мирном договоре – такое тоже возможно. Но, безусловно, нужно договариваться с Азербайджаном, нужно, чтобы эти договоренности были приемлемы и для другой стороны – Азербайджана», – заявил Путин.
«Мы в течение многих лет вели диалог с армянской стороной и предлагали урегулировать вопрос, связанный с Карабахом, следующим образом, ведь Армения, фактически, контролировала 7 районов Азербайджана. Мы говорили – давайте будем двигаться к нормализации отношений, вот есть два района – Кельбаджарский и южнее, коридоры эти, большие районы… На каком-то этапе договоримся с азербайджанской стороной, отдайте 5 районов, они не нужны, бессмысленны, просто пустуют, люди ушли, фактически изгнаны с этих территорий. Зачем их держать, смысла никакого нет. А для связи с Карабахом два района – огромные, между прочим – вполне достаточно, мы считаем, что это было бы справедливо – вернуть беженцев и так далее. Это было бы хорошим шагом для нормализации ситуации в регионе в целом, но армянское руководство пошло своим путем. Как известно это привело к той ситуации, которая сложилась на сегодняшний день», – сказал президент РФ.
Он добавил, что это очень сложный, прямо говоря, тяжелый вопрос.
«Но Армения является нашим стратегическим партнером, союзником, и мы конечно в значительной степени, имея в виду интересы Азербайджана, будем ориентироваться на то, что будет предлагать сама Армения», – резюмировал Путин.