ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ ՀԱՊԿ հանդիպումը տեղի կունենա Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի գագաթնաժողովին ընդառաջ և դրա նախապատրաստման շրջանակում։
«Այո, այդ թվում կայանալիք գագաթնաժողովի նախապատրաստման շրջանակում»,-ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով լրագրողների հարցերին, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Այն հարցին, թե արդյոք ՀԱՊԿ նիստն անցկացվելու է Երևանի նախաձեռնությամբ, Պեսկովը հիշեցրել է, որ այժմ Հայաստանն է նախագահում կազմակերպությունում։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի արտահերթ նստաշրջանը, որտեղ քննարկվելու են Հայաստանին օգնության միջոցները, կանցկացվի հոկտեմբերի 28-ին։
Ըստ ՀԱՊԿ հայտարարության՝ ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի արտահերթ նստաշրջանը կկայանա 2022-ի հոկտեմբերի 28-ին։ Նստաշրջանի ընթացքում նախատեսվում է քննարկել հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի սրման պատճառով սեպտեմբերի 15-ին Հայաստան գործուղված ՀԱՊԿ առաքելության աշխատանքի արդյունքները։ Նաև առաջարկվում է քննարկել ՀՀ-ին օգնություն ցուցաբերելու համատեղ միջոցները։
Հոկտեմբերի 26-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարել է, որ Հայաստանը ՀԱՊԿ խորհրդի արտահերթ նիստ է նախաձեռնում և 2 հիմնական ակնկալիք ունի։ «Առաջին՝ ՀԱՊԿ-ը հստակ քաղաքական գնահատական պետք է տա տեղի ունեցածին, և երկրորդ ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելու ճանապարհային քարտեզ ընդունի»,-ասել է նա։

28 Октябрь 2022 - 10:50 AMT
Встреча ОДКБ пройдет в преддверии саммита Армении, Азербайджана и России и в рамках его подготовки. Об этом сообщил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
«Да. В том числе в рамках подготовки этого саммита, который предстоит», – сказал он журналистам, пишет РИА Новости.
На вопрос, проводится ли он по инициативе Еревана, Песков напомнил, что Армения сейчас возглавляет организацию.
Ранее стало известно, что Совет коллективной безопасности ОДКБ соберется 28 октября, повопросу помощи Армении.
В ходе сессии планируется обсудить результаты работы миссии ОДКБ, направленной в Армению 15 сентября в связи с обострением обстановки на армяно-азербайджанской границе.
26 октября премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил в ходе сессии вопросов и ответов с правительством в Национальном собрании, что Армения инициирует внеочередное заседание Совета ОДКБ и имеет 2 основных ожидания. «Во-первых, ОДКБ должна дать четкую политическую оценку произошедшему, а во-вторых, принять «дорожную карту» по восстановлению территориальной целостности Армении», – сказал он.