ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության 6-րդ համաժողովի ժամանակ հայտարարել է, որ պատրաստ է հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում կայանալիք ՀՀ, ՌԴ և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ հանդիպմանը փաստաթուղթ ստորագրել և ընդունել, որ ռուս խաղաղապահների ներկայությունը ԼՂ-ում երկարացվի 10-20 տարով։
Նա ասել է, որ հայ հանրության շրջանում փորձ են անում տպավորություն ստեղծել, թե ԼՂ հարցով կա ռուսական առաջարկ, որը դրական է Հայաստանի համար ու կա արևմտյան առաջարկ, որը բացասական է Հայաստանի համար։
«Ասում են՝ Հայաստանի կառավարությունը մերժում է Ռուսաստանի ծրագիրն ու ընդունում է արևմտյան ծրագիրը: Կներեք, սա իրականության հետ ոչ մի կապ չունի։ Այն, որ կա ռուսական ու արևմյան ընկալում՝ ճիշտ է, իսկ Հայաստանը ռուսական ընկալման հետ համաձայնվել է ու սկզբունքային պայմանավորվածություն ձեռք է բերել 2021 թվականի հունվարին։ Այդ պայմանավորվածությունների անկյունաքարային դրույթը եղել է, որ ՌԴ-ն Լեռնային Ղարաբաղի ու Հայաստանի անվտանգության երաշխավորն է։ Սա շատ կարևոր նրբություն է, ու մենք պայմանավորվել ենք այդ սցենարի ու պլանի շուրջ», – ասել է ՀՀ վարչապետը, գրում է Aysor.am-ը։
Նա նշել է, թե սեպտեմբերին Հայաստանը համաձայնություն է տվել ռուսական պլանի իրագործմանը:
«Ես ասում եմ, որ երկուշաբթի օրը Սոչիում կայանալիք հանդիպմանը պատրաստ եմ պաշտոնապես ընդունել, ստորագրել 15 կետերի հիման վրա համաձայնության հասնելու փաստաթուղթը, այսինքն՝ այդ փաստաթուղթն ընդունել հիմք Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման համար»,- ասել է Փաշինյանը:
Նա հայտարարել է, որ պատրաստ է Սոչիում ստորագրել փաստաթուղթն ու ընդունել, որ ռուս խաղաղապահների ներկայությունը Լեռնային Ղարաբաղում երկարացվի 10-20 տարով:
«Ես պատրաստ եմ այդ թուղթը ստորագրել: Ես առաջարկում եմ, որ ՌԴ նախագահն այդ առաջարկով հանդես գա, եթե պետք է՝ ես հանդես կգամ այդ առաջարկով, բայց Ռուսաստանը պիտի պաշտպանի այդ առաջարկը, որովհետև ես չեմ կարող որոշել, որ ՌԴ խաղաղապահները այնտեղ պետք է մնան ինչ-որ ժամկետով։ Դա եռակողմ թուղթ է ու եթե մենք ու Ռուսաստանը համաձայնվենք, կլինենք մեծամասնություն», – ընդգծել է Հայաստանի վարչապետը:
Հոկտեմբերի 27-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ասել է, որ Հայաստանին առաջարկվող վաշինգտոնյան տարբերակը, ենթադրում է Ղարաբաղի նկատմամբ Ադրբեջանի ինքնիշխանության ճանաչում։ Նա հավելել է․ «Եթե Հայաստանն այդպես է կարծում՝ խնդրեմ։ Մենք կաջակցենք հայ ժողովրդի ցանկացած ընտրության»։ ՌԴ նախագահը նաև ասել է, որ ՌԴ-ն չի պատրաստվում ոչինչ պարտադրել Հայաստանին, չի կարող և չի պատրաստվում ինչ-որ բան թելադրել, եթե հայ ժողովուրդն ու այսօրվա ղեկավարությունը որոշեն, որ պետք է ընտրել կոնկրետ տարբերակ։
Հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում տեղի կունենա ՀայաստանիվարչապետՆիկոլ Փաշինյանի, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպումը: Պուտինը նաև առանձնազրույցներ կունենա Փաշինյանի և Ալիևի հետ։

29 Октябрь 2022 - 11:57 AMT
Пашинян: Готов в Сочи подписать документ о продлении присутствия миротворцев РФ в Карабахе на 10-20 лет
Предпринимается попытка создать в армянском обществе впечатление, что по вопросу Нагорного Карабаха есть российское предложение, которое выгодно для Армении, и есть западное предложение, которое невыгодно для Армении, заявил 29 октября премьер-министр Никол Пашинян на 6-ом съезде партии «Гражданский договор».
Он заявил, что готов подписать в Сочи документ о продлении присутствия российских миротворцев в Нагорном Карабахе на 10-20 лет, пишет Aysor.am.
«Я готов подписать этот документ. Я предлагаю, чтобы президент РФ выступил с таким предложением, если нужно, я выступлю с таким предложением, но Россия должна поддержать это предложение, потому что я не могу решать, чтобы российские миротворцы оставались там на какой-то срок. Это трехсторонний документ, и если мы и Россия согласимся, то будем большинством», – подчеркнул Никол Пашинян.
«Говорят, что правительство Армении отвергает программу России и принимает западную программу. Извините, но это не имеет ничего общего с реальностью. То, что есть российское и западное понимание – правда, и Армения согласилась с российским пониманием и достигла принципиальной договоренности в январе 2021 года. Основополагающим положением этих договоренностей было то, что Россия является гарантом безопасности Армении и Нагорного Карабаха. Это очень важный нюанс, и мы прийти к соглашению вокруг этого сценария и плана», – сказал он.
Он отметил, что Армения в сентябре дала согласие на реализацию российского плана.
«Я говорю, что в понедельник, на предстоящей встрече в Сочи, я готов официально принять, подписать документ о достижении соглашения на основании 15 пунктов, то есть, принять этот документ как основание для подписания мирного договора между Арменией и Азербайджаном», – сказал Пашинян.
Премьер-министр РА Никол Пашинян отправится в Сочи 31 октября. Там состоится встреча с президентами РФ и Азербайджана.