ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը հայտարարել է, որ նոյեմբերի 5-ին Դիմադրության շարժումը հանրահավաք է հրավիրում՝ ի պաշտպանություն Արցախից հնչեցված պահանջների։ Այդ մասին ան գրել է ֆեսյբուքյան իր էջում։
«Արցախը ոտքի է կանգնել։ Արցախում 1988-ի ոգին է։ Մենք երկար ենք սպասել այս օրվան։ Արցախը միասնական է։ Արցախը տեր է իր պետականությանը։ Արցախից այսօր հստակ ուղերձներ հնչեցին.
-Արցախը երբեք չի եղել և չի լինելու Ադրբեջանի կազմում։
-Արցախի Հանրապետության, Արցախի ժողովրդի համար անընդունելի է Արցախը Ադրբեջանին բռնակցելու ցանկացած փորձ։
Արցախը նաև շատ հստակ ասում է.
-Հայաստանի Հանրապետության ոչ մի իշխանություն իրավունք չունի ստորագրել որևէ փաստաթուղթ, որտեղ ինքնիշխան Արցախի Հանրապետության գոյությունը կասկածի տակ կդրվի։
Արցախը կոչ է անում աշխարհասփյուռ հայությանը՝ շարունակել սատարել Արցախին, պաշտպանել Արցախի իրավունքները, կանգնել Արցախի թիկունքին:
Սիրելի հայրենակիցներ, Մեր պարտքն ու պարտականությունն է անսալ Արցախի ձայնին։ Իբրև հայ, իբրև ՀՀ քաղաքացի, իբրև արժանապատիվ մարդ տեր կանգնել Արցախին և Հայաստանին: Ի պաշտպանություն Արցախից հնչեցված պահանջների նոյեմբերի 5-ին Դիմադրության շարժումը հրավիրում է հանրահավաք»,-ասվում է գրառման մեջ:
Նա նշել է, որ Հայաստանը պետք է կանգնի Արցախի կողքին, հայը պետք է տեր կանգնի իր հայրենիքին:
«Համահայկական միասնություն Արցախի և Հայաստանի ինքնիշխանության, անվտանգության և պետականության շուրջ: Առանց Արցախի չկա Հայաստան, առանց Արցախի չկա խաղաղություն»,-ասվում է գրառման մեջ։
Հոկտեմբերի 30-ին Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում բազմահազարանոց հանրահավաքին մասնակցելկ են Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, ԱՀ երկրորդ ու երրորդ նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը և Բակո Սահակյանը։ Հանրահավաքին զուգահեռ ընթանում էր Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտահերթ նիստի, որը հայտարարություն է ընդունել։
ԱԺ պատգամավոր Արեգ Ավագյանը ներկայացրել է Ազգային ժողովի հայտարարությունը: Արցախի ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանը Վերածննդի հրապարակում ունեցած ելույթում ասել է, որ անընդունելի է ցանկացած փաստաթուղթ, որտեղ Արցախը կարող է դիտարկվել որպես Ադրբեջանի մաս:

5 ноября в Армении движение Сопротивления созывает митинг. Об этом заявил депутат Национального собрания Армении от фракции «Армения», представитель Верховного органа АРФ «Дашнакцутюн» Ишхан Сагателян.
«Арцах поднялся. В Арцахе витает дух 1988 года. Мы долго ждали этого дня. Арцах – един. Арцах – хозяин своей государственности. Сегодня из Арцаха прозвучали четкие месседжи:
– Арцах никогда не был и не будет в составе Азербайджана.
– Для Республики Арцах, народа Арцаха неприемлема любая попытка насильного присоединения Арцаха к Азербайджану.
Арцах крайне четко говорит также:
– Ни одна власть Республики Армения не вправе подписывать какой-либо документ, в котором будет поставлено под сомнение существование суверенной Республики Арцах.
Арцах призывает рассеянных по всему миру армян продолжать поддерживать Арцах, защищать права Арцаха, стоять за Арцах», – написал Сагателян в Facebook.
Уважаемые соотечественники,
По его словам, в защиту требований, озвученных из Арцаха, 5 ноября движение Сопротивления созывает митинг.
«Армения должна встать рядом с Арцахом, армяне должны отстоять свою Родину.
Всеармянское единство вокруг суверенитета, безопасности и государственности Арцаха и Армении. Без Арцаха нет Армении. Без Арцаха нет мира», – отметил он.
Параллельно внеочередному заседанию Национального собрания Республики Арцах, созванному 30 октября, на площади Возрождения в Степанакерте состоялся многочисленный митинг. Одним из лозунгов митинга был месседж о том, что Арцах не был и не будет в составе Азербайджана.