ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը նոյեմբերի 3-ին Ազգային ժողովում, անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը, տեղեկացրել է, որ շատ կոնկրետ քննարկումներ են ընթանում, այդ թվում՝ հատուկ ներկայացուցիչների մակարդակով: Նա հույս է հայտնել, որ դրական արդյունքներ կլինեն մոտ ապագայում:
Անդրադառնալով թուրքական նախապայմանների մասին հարցին՝ Միրզոյանն ասել է, որ թեև գործընթացն ընթանում է առանց նախապայմանների, այնուամենայնիվ թուրքական կողմն անընդհատ կապում է այն Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հետ, որ ինչ-որ առումով ինքնին մի քիչ նախապայման է հիշեցնում:
«Այնուամենայնիվ, այս հայտարարություններին զուգահեռ շատ կոնկրետ քննարկումներ են ընթանում»,- ասել է նախարարը՝ հավելելով, որ նկատի ունի սահմանի բացումը դիվանագիտական անձնագրեր ունեցող անձանց համար, ինչպես նաև երրորդ երկրների քաղաքացների համար:
«Առաջընթաց կա, խոսակցությունը շարունակվում է: Կարող եմ ասել նաև, որ ակնկալում եմ ու հույս ունեմ, որ դրական արդյունքներ կլինեն մոտ ապագայում»,- ասել է Միրզոյանը։
Ավելի վաղ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարել էր, հայ-թուրքական գործընթացում Ադրբեջանի կարևորությունը՝ ընդգծելով, որ թեև այս գործընթացը երկկողմ մակարդակով է ընթանում, սակայն դա իրականում եռակողմ գործընթաց է, քանի որ իրենք ամեն ինչ Ադրբեջանի հետ համակարգում են:

There is progress in the process of normalization of relations between Armenia and Turkey, negotiations continue, Foreign Minister Ararat Mirzoyan told the parliament on Thursday, November 4, Armenpress reports.
“It is well known that the process is without preconditions, and at the same time, the Turkish side constantly links it with the settlement of relations with Azerbaijan, which in a way resembles a precondition. Nevertheless, in line with these statements, very concrete discussions are taking place, firstly at the level of the Special Representatives, but also outside this level, with certain professional involvement”, the Foreign Minister said.
He said that the talk is about several concrete steps, including the opening of the border for persons having diplomatic passports and for the citizens of third countries.
“I can say that there is progress, the conversation continues. And I also can say that I expect and hope that there will be positive results in the near future”, the Armenian FM stated.