Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատի հիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը նշանակվել է ԱՀ պետնախարար։ Նախագահ Արայիկ Հարությունյանը ստորագրել է հրամանագիրը։ Վարդանյանը կհամակարգի հետևյալ նախարարությունների ղեկավարների գործունեությունը․
-առողջապահության նախարար,
-արդարադատության նախարար,
-արտաքին գործերի նախարար,
-գյուղատնտեսության նախարար,
-կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար,
-սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարար,
-տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար,
-քաղաքաշինության նախարար,
-ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարար:
Այդ նպատակով փոփոխություն է կատարվել «Արցախի Հանրապետության պետական նախարարի կողմից նախարարների գործունեության համակարգման մասին» ԱՀ նախագահի հրամանագրում։
Հարությունյանի մեկ այլ հրամանագրով փոփոխություններ և լրացումներ են կատարվել «Արցախի Հանրապետության կառավարության և պետական կառավարման այլ մարմինների գործունեության կազմակերպման կարգը սահմանելու մասին» ԱՀ Նախագահի հրամանագրում, համաձայն որի՝ պետնախարարին վերապահված են նաև ԱՀ պետական կառավարման հետևյալ մարմինների ղեկավարների գործունեության համակարգման գործառույթներ՝
-պետական վերահսկողական ծառայության պետի,
-կադաստրի և պետական գույքի կառավարման կոմիտեի նախագահի,
-նյութական վնասների հարցերի կոմիտեի նախագահի,
-պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի,
-պետական տեսչությունների կառավարման կոմիտեի նախագահի,
-ջրային կոմիտեի նախագահի:
Մեկ այլ հրամանագրով Արտակ Բեգլարյանն ազատվել է պետական նախարարի պաշտոնից։
Ռուբեն Վարդանյանը հրաժարվել է ՌԴ քաղաքացիությունից, տեղափոխվել ԱՀ և հիմնել Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ։
Ընթերցեք նաև․ Վարդանյան․ Մեր գործողություններով պետք է ցույց տանք՝ Արցախի հետ կարելի է և պետք է հաշվի նստել

Указом президента Арцаха Араика Арутюняна Рубен Варданян назначен государственным министром Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики).
Другим указом президента Арцаха Артак Бегларян освобожден с должности государственного министра Арцаха.
Следующим указом Арутюняна внесено изменение в Указ Президента Республики Арцах «О координации деятельности министров государственным министром Республики Арцах», согласно которому государственный министр будет координировать деятельность следующих министров:
Министра здравоохранения,
Министра юстиции,
Министра иностранных дел,
Министра сельского хозяйства,
Министра образования, науки, культуры и спорта,
Министра социального развития и миграции,
Министра территориального управления и инфраструктур,
Министра градостроительства,
Министра финансов и экономики.
Другим указом президента внесены изменения и дополнения в Указ Президента Республики Арцах «Об установлении порядка организации деятельности Правительства Республики Арцах и других органов государственного управления», согласно которому на государственного министра возлагаются функции и по координации деятельности руководителей следующих органов государственного управления Республики Арцах: